środa, 13 lipca 2016

Porzeczki




Kolejne letnie owoce. Po truskawkach i czereśniach jakoś tak naturalnie przychodzi czas na maliny i porzeczki. Maliny cieszą się niesłabnącą popularnością. Jednak porzeczki mają jakby trochę trudniej. W sensie popularności - bo małe, kwaśne. Ale w sensie wartości niczym nie ustępują innym; może nawet przewyższają.


Te małe kulki są bardzo zdrowe. Dawno już nie zbierałam porzeczek własnoręcznie, ale pamiętam, że nie było to moje ulubione zajęcie. Jednak wspomnienie z dawnych lat - wino porzeczkowe (poezja smaku) czy obecnie produkowane przez mnie kisielki - to już sama przyjemność.
Porzeczki: czerwone, czarne i białe. Te pierwsze chyba najbardziej znane, środkowe - mają tylu zwolenników, co wrogów - pewnie ze względu na zapach i wreszcie ostatnie - rzadko ostatnio widywane, a prawdopodobnie najdelikatniejsze w smaku. 




Wszystkie bardzo zdrowe, pełne witamin i minerałów np:

Wartość odżywcza czerwonej porzeczki (w 100 g)

Wartość energetyczna - 65 kcal
Białko ogółem - 1.4 g
Tłuszcz - 0.20 g
Węglowodany - 13.80 g (cukier 7.37)
Błonnik - 4.3

Minerały
Wapń - 33 mg
Żelazo - 1.00 mg 
Magnez - 13 mg
Fosfor - 44 mg 
Potas - 275 mg
Sód - 1 mg 
Cynk - 0.23 mg
Witaminy
Witamina C - 41 mg
Tiamina - 0.040 mg
Ryboflawina - 0.050 mg
Niacyna (PP, B3) - 0.100 mg
Witamina B6 - 0.070 mg
Kwas foliowy - 8 μg
Witamina A – 42 IU
Witamina E - 0.10 mg
Witamina K - 11.0 μg

Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference (www)


W medycynie ludowej porzeczek używano do leczenia takich chorób, jak angina, infekcje górnych dróg oddechowych, artretyzm czy reumatyzm. Sokiem zwalczano uciążliwe migreny, problemy żołądkowo-jelitowe oraz przemęczenie. Wspomagają odporność organizmu. Dzięki bogatemu składowi chemicznemu owoce te posiadają właściwości oczyszczające, odświeżające, moczopędne, przeczyszczające, wzmacniające, odtruwające oraz tamujące krwawienia. Spożywanie porzeczki czerwonej jest zalecane w wielu schorzeniach, takich jak reumatyzm, brak łaknienia, kamienie moczowe, niestrawność spowodowana niedoborem soków trawiennych, niewydolność wątrobowa lub przewlekłe schorzenia wątroby, zapalenie dróg moczowych, zaparcia, kolki, migreny, dolegliwości serca, a nawet miażdżyca naczyń. 


Cenione są nie tylko owoce, ale również liście, z których przygotowuje się napary przy chorobach układu moczowego. Można także wykorzystać porzeczki do przygotowania pielęgnacyjnych maseczek.




W kuchni możemy przygotować różne przetwory (chociaż surowe i świeże są najzdrowsze) - dżemy, soki, galaretki. Ja takich cudów nie lubię, ale bardzo często robię domowe kisiele ze zmiksowanych porzeczek z odrobiną cukru (niestety) oraz mąką ziemniaczaną. Bardzo lubię :) i polecam. Deser prosty i szybki w przygotowaniu i pyszny.


KS

Źródła:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz