wtorek, 28 lipca 2015

Ocet jabłkowy

Wikipedia


Lato, później jesień, to wspaniały czas obfitości owoców i warzyw. Powinniśmy wykorzystać ten czas na zrobienie porządków w swoich organizmach, stosując oczyszczające diety i posty owocowo-warzywne. Można także po prostu z przyjemnością delektować się smakami, kolorami, komponując zdrowe posiłki, napoje, koktajle. 


Nasze zdrowie w dużym stopniu zależy od pracy układu pokarmowego. Warto zastanowić się nad jego pracą i wiedzieć co i jak jeść. Na przykład krótko temat omówiono TUTAJ

Warto także pamiętać wspomagać pracę tego, jakże ważnego układu. Takim wspomagaczem może być ocet jabłkowy, stosowany od wieków, jako środek przyspieszający  trawienie, pobudzający wydzielanie soków żołądkowych i syntezę enzymów trawiennych, usuwający złogi i pomagający w obniżeniu wagi.


Angielskie przysłowie mówi, że jeśli zjesz choć jedno jabłko dziennie, zapomnisz drogę do lekarza. Podobnie działa też ocet jabłkowy, gdyż wszystkie pożyteczne substancje, zawarte w tych owocach, przechodzą w ocet. 

Ocet jabłkowy zawiera wiele minerałów i witamin, m.in.: potas i sód, magnez, fluor, chlor, żelazo, miedź, fosfor, krzem, witaminę A, witaminy z grupy B, C, E, P i beta-karoten, kwas mlekowy, cytrynowy i octowy. Odpowiedni bilans tych związków reguluje pracę układu pokarmowego, wydalniczego, wpływa na stan naczyń krwionośnych i wzmacnia odporność organizmu. Wpływa także na proces usuwania toksyn, dzięki czemu przyczynia się do oczyszczenia ludzkiego ciała ze szkodliwych związków odkładanych w komórkach. Mikroelementy wpływają na wyrównanie się gospodarki kwasowo-zasadowej organizmu. (www)
Najważniejsze są jego właściwości lecznicze:


  • wspomaga metabolizm, a osoby pragnące zrzucić troszkę kilogramów mają w tym occie świetnego sprzymierzeńca,
  • walczy z candidą, czyli drożdżycą.  Mało kto z nas wie, jak ta choroba jest powszechna w naszych czasach, wszechobecny cukier czy biała mąka, wyniszczają nasz organizm. Ocet jabłkowy sprawia, że nasz organizm staje się nieprzyjaznym miejscem dla rozwoju drożdży,
  • pomaga przy anginie, astmie, infekcji nerek, swędzącej skórze, reumatyzmie, problemach z krążeniem krwi, wysokim ciśnieniem, grypie, łupieżu, kolkach, przeziębieniu, poparzeniach, wszelakich infekcjach układu moczowego, egzemie, wypryskach, osteoporozie, nerwobólach, kaszlu, odciskach, infekcjach jamy ustnej, problemach z wątrobą, opryszczce, zawrotach głowy, zapaleniach kości i stawów, problemach z trzustką, nudnościach, biegunkach, problemach menstruacyjnych, problemach nerwowych, zapaleniach płuc czy opłucnej. 


Inne:
(www
Piękne włosy
Ocet jabłkowy może być stosowany do płukania włosów, po ich wcześniejszym umyciu szamponem. Doda im to blasku i zdrowego połysku. Do pustej butelki po szamponie wlej kubek zimnej wody i dodaj 1/2 łyżki octu jabłkowego. Spłukuj taką mieszanką włosy po każdym umyciu. 
Walka z trądzikiem
Ocet jabłkowy ma naturalne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, dzięki temu jest pomocny w walce z trądzikiem. Należy sporządzić tonik w proporcjach – jedna część octu jabłkowego na jedną części wody. Delikatnie przecieraj tym twarz, a następnie pozostaw do wyschnięcia.
Usuwanie brodawek zwykłych
Aby usunąć brodawkę zwykłą należy nasączyć wacik octem jabłkowym i przyłożyć do miejsca nią zajętego. Wacik obwiąż bandażem lub zaklej plastrem, żeby się nie przemieszczał. Zmieniaj opatrunek przynajmniej raz dziennie. Kontynuuj leczenie przez trzy lub cztery dni po zniknięciu brodawki, aby zapobiec jej nawrotowi.
Poparzenie słoneczne
Jeśli zdarzyło Ci się zbyt długo przebywać na słońcu i skóra uległa poparzeniu, warto przemywać ją rozcieńczonym octem.  Należy zrobić miksturę w proporcji 1 część octu na 6 części wody. Szmatką nasączoną w takim roztworze przemywaj delikatnie oparzenie.
Przebarwienia na zębach
Czy wiesz, że ocet jabłkowy pomaga usunąć plamy z zębów? Pocieraj zęby wacikiem nasączonym octem jabłkowym, a następnie wypłukaj usta wodą.
Tonik do twarzy
Ocet jabłkowy może Ci pomóc uregulować pH skóry. Rozcieńcz jedną część octu w 2 częściach wody i rozprowadź miksturę wacikiem po twarzy. Taki tonik możesz stosować wieczorem po umyciu twarzy i rano przed nałożeniem kremu. Można też odrobinę octu jabłkowego nałożyć bezpośrednio na plamy starcze i zostawić na noc, aby rozjaśnić ich kolor.


Warto spróbować przygotować sobie ocet samemu lub kupić. Ważne, żeby nie był niefiltrowany i niepasteryzowany. Jednak zakup będzie wymagał trochę wysiłku i pieniędzy. Zrobienie samemu da nie tylko satysfakcje, ale także nowe doświadczenia i pewność co do jakości. Przynajmniej jeśli chodzi o producenta :)

Przepisów jest dużo. Jeden z nich TUTAJ.

Ja dzisiaj przygotowałam pierwszy słoik. Czekam na efekty.

 


Źródła:




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz