poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Pudełko życia Prawie rok temu na tym blogu pojawiły się informacje na temat PUDEŁKA ŻYCIA. W 2015 prowadzona była akcja informacyjna połączona z rozdawaniem pudełek w mieście. Wiele osób zainteresowało się, wzięło pudełka do domu. Jednak tych, którzy pomyśleli, że ich to nie dotyczy jest znacznie więcej.


Właśnie dzisiaj miałam okazję przekonać się, że takie pudełko jeżeli nie ratuje życia, to na pewno bardzo je ułatwia. Dlatego postanowiłam przypomnieć czym owo pudełko jest:


„Pudełko Życia” to projekt, który z powodzeniem został zastosowany w kilku miastach w Polsce. Ma on na celu zapewnienie osobom starszym, niepełnosprawnym oraz samotnym wsparcie w sytuacji wystąpienia zagrożenia zdrowia i życia oraz ułatwić służbom medycznym udzielenie pomocy. 
Projekt zakłada umieszczenie wszystkich ważnych informacji o pacjencie w jednym miejscu.

Bliska mi osoba trafiła do szpitala. Od jakiegoś czasu ma problemy ze zdrowiem, więc dokumentacja medyczna dotycząca przebiegu choroby trochę się "rozrosła". Leżała zgromadzona w domu. Niby wiadomo gdzie, jednak w momencie, kiedy nastąpił poważny problem i trzeba było szybko ją znaleźć okazało się, że nigdzie jej nie ma.


Stres, zmartwienie, zrobiły swoje - zamiast sięgnąć w wiadome, oznaczone miejsce, potrzeba było godziny, żeby znaleźć potrzebne dokumenty.

A to takie proste. Warto pomyśleć o swoim bezpieczeństwie zanim będzie kłopot. Wystarczy pudełko umieścić w lodówce a nalepkę na drzwiach. W kryzysowym momencie jedno spojrzenie i już wiadomo, gdzie szukać. 

Zainteresowanych Pudełkiem Życia zapraszamy do Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu.

Przypominamy:

Informację o znajdującym się w mieszkaniu „Pudełku życia” służby niosące pomoc uzyskują już przy drzwiach wejściowych. Od ich wewnętrznej strony (od strony mieszkania) należy umieścić naklejkę z taka informacja, naklejka znajduje się w komplecie razem z pudełkiem. Informacja „Pudełko życia znajduje się w lodówce” jest sygnałem dla ratowników, że stan zdrowia osoby wymaga szczególnej pomocy, a szczegółowe informacje dostępne są w pojemniku oznaczonym drugą naklejką. 


Pudełko może uratować życie każdemu, kto w chwili przyjazdu karetki lub innych służb ratowniczych nie jest w stanie podać podstawowych informacji o swojej chorobie, uczuleniach czy zażywanych lekach.

Projekt "Pudełko życia" jest realizowany przez Stowarzyszenie „Zdrowie” przy Zespole Szkół Medycznych w Brzegu i Urząd Gminy Brzeg. O akcji poinformowane zostało pogotowie ratunkowe. Ratownicy znają zasady akcji.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza