Czym jest choroba refluksowa żołądkowo-przełykowa?
Choroba refluksowa żołądkowo-przełykowa (GERD/GORD) polega na zarzucaniu kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, czemu towarzyszą objawy zarówno ze strony przewodu pokarmowego, jak i poza przełykowe, które w znaczący sposób pogarszają jakość życia chorych. Objawom tym mogą (lecz nie muszą) towarzyszyć zmiany zapalne w błonie śluzowej przełyku o rożnym nasileniu widoczne w badaniu endoskopowym.
Do objawów choroby refluksowej żołądkowo-przełykowej należą m.in. zgaga, cofanie się treści żołądkowej do przełyku i gardła, ból w nadbrzuszu, odbijanie, problemy z przełykaniem, uczucie kuli w gardle. W chorobie refluksowej żołądkowo-przełykowej mogą występować poza przełykowe objawy choroby takie jak: ból w klatce piersiowej lub w nadbrzuszu podobne do bólów wieńcowych, kaszel często w nocy, nadreaktywność oskrzeli, ból gardła, chrypka, zapalenie dziąseł, uszkodzenie szkliwa nazębnego, próchnica.
Jak leczyć chorobę refluksową żołądkowo-przełykową?
Leczenie choroby refluksowej żołądkowo-przełykowej polega na zmianie stylu życia oraz na zastosowaniu odpowiedniej diety.
Dieta w chorobie refluksowej żołądkowo-przełykowej
W celu uniknięcia lub nasilania objawów choroby refluksowej żołądkowo przełykowej powinniśmy zrezygnować z niektórych produktów w naszej diecie. Do produktów, które powinniśmy unikać w diecie osób cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy należą m.in.: czekolada, kawa, mocna herbata, napar z mięty pieprzowej, alkohol, tłuszcz, słodycze, ciasta, por, cebula, czosnek, owoce cytrusowe oraz soki z owoców cytrusowych, sok pomidorowy, pomidory oraz ostre przyprawy takie jak pieprz, ostra papryka, chilli i curry, nadmiaru soli w diecie. Ponadto aby łagodzić objawy choroby refluksowej żołądkowo-przełykowej powinniśmy spożywać następujące produkty takie jak: chude mleko i napoje mleczne (naturalny jogurt, kefir) oraz woda niegazowana (polecane są zwłaszcza wody bogate w jony wapnia) oraz dieta powinna być bogata w błonnik pokarmowy.
Modyfikacją stylu życia jako cześć leczenia choroby refluksowej żołądkowo-przełykowej
Zmiana stylu życia polega m.in. u osób z nadwagą i otyłością na noszeniu luźnej bielizny i ubrań, zaprzestaniu palenia papierosów. Przyczyną choroby może być również otyłość dlatego należy dążyć do uzyskania należnej masy ciała u pacjentów z chorobą refluksową żołądkowo-przełykową. Należy unikać poposiłkowej aktywności fizycznej, gdyż taka wzmaga występowanie objawów choroby. Powinno się unikać intensywnego wysiłku fizycznego, gdyż on nasila epizody chorobowe, wskazany jest umiarkowany wysiłek fizyczny. Należy unikać pozycji leżącej do 30 minut po posiłkach (szczególnie obfitych). U osób u których występuje zgaga nocna lub przepuklina rozworu przełykowego, korzystne efekty przynosi uniesienie wezgłowia łóżka o 15-20 cm - zaleca się wsunięcie twardego klinu pod materac łóżka od strony głowy lub podniesienie części łóżka z wezgłowiem przy pomocy drewnianych (bądź wykonanych z innego twardego materiału) podpórek.
Dietetyk - Piskorska Barbara
Odpowiadamy na pytania Czytelników: dieta.masaz@gmail.com
Bibliografia:
M.Jarosz, Choroba refluksowa żołądkowo-przełykowa, Praktyczny Podręcznik dietetyki, Wyd. IŻŻ, 2012,s.171-177.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz