piątek, 27 lutego 2015

Siemię lniane

siemie_lniane
Kiedyś trudno było mi przełknąć "kisielek" z siemienia, który polecała mi Teściowa, jako lek na męczący mnie kaszel - zwłaszcza zimą. Szukałam sposobu na pozbycie się męczącego kłopotu i w końcu przekonałam się do tych małych, oleistych ziarenek. Nie od razu się polubiliśmy :), ale dzisiaj mogę powiedzieć, że jest bardzo dobry i często stosuję. 
Ponieważ znów przyplątało się przeziębienie, więc muszę udać się do sklepu po nową porcję ziarenek. Te, które przeleżały czas dobrej formy zdrowotnej, raczej już się nie nadają - siemię lniane to produkt o wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, zawarte w nim tłuszcze szybko jełczeją. Tak więc zawsze sprawdzajmy termin ważności kupowanego produktu.
W skład nasion lnu wchodzi tłuszcz roślinny w ilości ok. 40% z czego 50-60% stanowią wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, a ok. 15% kwasy tłuszczowe omega-6. Ponadto siemię lniane zawiera błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, witaminę E, cynk, lecytynę, flawonoidy i fitoestrogeny.

Związki zawarte w siemieniu łatwo się utleniają, toteż nie warto kupować siemienia mielonego fabrycznie. Najlepiej kupować siemię w całych ziarenkach i na bieżąco mielić tuż przed spożyciem w zwykłym młynku do kawy. Siemię całe przechowujemy w temperaturze pokojowej w zamkniętym pojemniku. Nie wymaga warunków chłodniczych. Zmielone należy spożyć możliwie szybko.
W sprzedaży dostępne jest - najbardziej popularne - brunatne i złociste, Budwigowe. Złociste jest ponoć bogatsze w składniki aktywne od brązowego.

Nasiona lnu wykorzystuje się w lecznictwie już od wieków. Siemię lniane działa powlekająco, zmiękczająco i osłaniająco na śluzówkę jelit. Po namoczeniu ich wodą, rozdrobnione nasiona lnu można stosować jako łagodny środek przeczyszczający, który jest polecany zwłaszcza osobom starszym. Len używany jest w zapaleniu oskrzeli, chorobie wrzodowej, kaszlu, chorobach skórnych, leczeniu oparzeń i odmrożeń. Świetnie działa na popękany lub łuszczący się naskórek. (www)

Dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych siemię m.in. zapobiega miażdżycy i doskonale wpływa na elastyczność skóry. Lignany zawarte w nasionach lnu są szczególnie polecane kobietom w wieku okołomenopauzalnym, ponieważ regulują poziom estrogenów. Ostatnie badania potwierdzają także, że codzienne spożywanie 5–10 g siemienia hamuje rozwój raka piersi u kobiet po menopauzie. Siemię można stosować również zewnętrznie – działa zmiękczająco i przeciwzapalnie.(www)

Ponadto, tego sama nie sprawdzałam, siemię lniane stosowane jest do odżywiania włosów i paznokci. Szczegóły tutaj.

photograph


http://stressfree.pl/siemie-lniane-poprawi-zdrowie-i-urode/
http://www.akademiawitalnosci.pl/jak-stosowac-siemie-lniane/
https://portal.abczdrowie.pl/wlasciwosci-siemienia-lnianego
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/siemie-lniane-czyli-nasiona-lnu-nie-tylko-na-zaparcia_41526.html
http://www.primanatura.pl/czy-siemie-lniane-jest-toksyczne/

KS

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza