poniedziałek, 1 lutego 2016

Cynamon



Lubię przyprawy. Pewne smaki i zapachy kojarzą się z przyjemnymi chwilami. Taką przyprawą jest cynamon. Moje pierwsze skojarzenie z dzieciństwa - ryż zapiekany z jabłkami i cynamonem. Uwielbiam, choć teraz rzadko jadam. Jednak cynamon używam - do śniadaniowej owsianki czy jaglanki, do jesienno-zimowych grzańców. Warto pamiętać o jego rozgrzewających właściwościach i pięknym aromacie.

Cynamon (Cinnamomum verum) jest drzewem należącym do rodziny Lauraceae, które rośnie w Indiach, Sri Lance, Indonezji, Brazylii, Wietnamie i Egipcie. Przyprawa powstaje przez wysuszenie kory drzewa. 

Całkiem niedawno dowiedziałam się, że ta popularna przyprawa kupowana zazwyczaj w sproszkowanej postaci, to tańsza wersja. Najlepszy - pod względem właściwości jest cynamon cejloński Cinnamomum zeylanicumMa on też łagodny i słodki smak, w przeciwieństwie do popularnego, taniego i dostępnego w każdym sklepie spożywczym cynamonu odmiany Cassia (zwanego w krajach anglosaskich „bastard cinnamon” czyli „bękarcim cynamonem” – ma do 5% kumaryn), który ma smak ostry, drażniący i piekący. (www)

Cynamon ma też właściwości antybakteryjne (wykazano, że ekstrakt z cynamonu ma działanie bakteriobójcze w stosunku do Salmonella typhimurium i Escherichia coli). Jest też doskonałym i w wypełni naturalnym środkiem do walki z trądzikiem: pomaga zlikwidować wypryski, łagodzi przebarwienia i rozjaśnia cerę. Ma właściwości przeciwgrzybiczne i antyalergiczne. Cynamon pobudza produkcję soku żołądkowego, działa rozkurczowo i wiatropędnie. Cynamon ma też właściwości rozgrzewające, dlatego warto po niego sięgnąć kiedy czujemy, że nasz organizm jest wychłodzony, czy też w początkowej fazie przeziębienia (katar, drapanie w gardle). (www)

Cynamon jest znany od wieków i w starożytności był bardzo cenny. Ma liczne właściwości lecznicze i dlatego często wykorzystywany był i jest jako dodatek do potraw i napojów. Można go również stosować w celach kosmetycznych - peelingi, maseczki. Jest silnym antyoksydantem. Poza tym cynamon skuteczniej niż witamina E zwalcza wolne rodniki nadtlenkowe i wodorotlenkowe.


www

Zawarte w cynamonie aldehydy i kwas cynamonowy mają silne działanie przeciwbakteryjne, dlatego wykorzystuje się go w pielęgnacji cery tłustej. Olejek i kora cynamonowa są niezastąpione jeśli chodzi o walkę ze zmianami trądzikowymi. Mało który naturalny kosmetyk tak szybko likwiduje ropne wypryski, rozjaśnia cerę, zapobiega plamom trądzikowym i łagodzi przebarwienia. Przyśpieszają one również usuwanie toksyn ze skóry. Związki fenolowe cynamonowca to również naturalne filtry dla promieni UV.


Istnieją badania, które sugerują, że cynamon może mieć wpływ na regulację poziomu cukru we krwi, co ma szczególne znaczenie dla osób chorych na cukrzycę. Cynamon także wykazuje niesamowite zdolności wspomagające leczenie infekcji drożdżakowych. Ponadto:

Chorzy na artretyzm doświadczają ustąpienia bólu gdy spożywają codziennie cynamon (w badaniach podawano im roztarty na papkę z miodem), również chorzy na cukrzycę typu 2 doznają ulgi stosując cynamon w codziennej diecie: poziom cukru spada, polepsza się samopoczucie. Zaś osoby mające problemy z cholesterolem i trójglicerydami notują spadek poziomu LDL i trójglicerydów. Spożywanie cynamonu poprawia też jasność umysłu i zdolności intelektualne. Cynamon poprawia również samopoczucie kobietom: wyraźnie zmniejsza przykre objawy napięcia przedmiesiączkowego (PMS) w tym łaknienie „czegoś słodkiego” w dniach poprzedzających miesiączkę. (www)
Wiele osób nie lubi cynamonu. Prawdopodobnie ze względu na zapach. Jeżeli jednak przyczyną jest ostry smak, to warto zainwestować w zakup delikatniejszego, cejlońskiego. Przy dzisiejszej modzie na zdrową żywność takie "smakołyki" są już łatwo dostępne. 


To co? Szarlotka z cynamonem? PRZEPIS
Grzaniec? PRZEPIS


Smacznego :)

KS

Źródła:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz