Ostatnio bohaterem był cynamon. Dzisiaj równie zdrowa i aromatyczna przyprawa - goździki. Nie wyobrażam sobie grzańca bez goździków. Ostatnio moją ulubioną herbatą jest chai tea, w której goździki i cynamon obok innych przypraw są wyczuwalne i nadają niepowtarzalny smak i aromat.
Goździki są powszechnie stosowane w naszej europejskiej kuchni, ale roślina jest jak najbardziej egzotyczna. Znana od wieków, niegdyś niezwykle cenna, wykorzystywana w medycynie chińskiej czy ajurwedzie. Bo ma nie tylko zastosowanie jako poprawiająca smak przyprawa czy roślina aromatyczna, ale także jako naturalny lek.
Drzewa goździkowe rosną w okolicach Zanzibaru, Tanzanii, Indonezji, Kenii i Madagaskaru i stamtąd sprowadza się je do Europy od mniej więcej XI wieku. Za nielegalny wywóz goździków groziła kara śmierci. Sadzonki goździkowca wykradano, przewożono na statkach pirackich, ukrywano w beczkach pod innymi produktami. (www)
Najbardziej znane jest zastosowanie suszonych goździków lub olejku jako leku przeciwbólowego (głownie ból zęba). Ale właściwości lecznicze suchych pączków kwiatowych są szersze.
Są niezwykle silnym przeciwutleniaczem. Goździki są prawdziwą leczniczą bombą atakującą wolne rodniki. Liczne związki przeciwutleniające bez wątpienia oczyszczają organizm z toksyn. Udowodniono, iż skutecznie eliminują z ustroju trucizny fenolowe i indolowe. Wymiatając wolne rodniki spowolniony zostaje proces starzenia. Co więcej, goździk ma antywirusowe i antybakteryjne właściwości. Może być stosowany przy przeziębieniach, kaszlu, a nawet sezonowej grypie.
Właśnie widmo tej choroby zainspirowała mnie do dzisiejszego wpisu. Czuję, że nadchodzi jakaś infekcja i postanowiłam zadziałać szybko i mam nadzieję - skutecznie.
Odkryto, że goździki pomagają zapobiegać występowaniu cukrzycy u dorosłych przez potrojenie poziomu insuliny. Trudno o bardziej wydajne źródło manganu niż goździki. Mangan jest niezbędny dla metabolizmu, wspiera enzymy, zwiększa wytrzymałość kości, a także dodaje goździkom wysokiej wartości antyoksydacyjnej w skali ORAC.
Goździki są bogate w magnez, wapń, witaminy C i K. Również kwasów Omega-3 jest w goździkach pod dostatkiem, a także wielu fitoskładników, które wzmacniają układ odpornościowy. (www)
Goździki można żuć niczym cukierki (wskazane 1-3 sztuk dziennie), co odświeża oddech, działa przeciwpróchniczo i łagodzi bóle zębów. Dodawane do potraw działają wiatropędnie i poprawiają trawienie, oczyszczają cerę oraz rozgrzewają organizm. Aromaterapia z udziałem olejku goździkowego pomaga w schorzeniach oddechowych, migrenie, stresie i depresji.
Na ból zęba pomaga przegryzienie kwiatu goździka, ponieważ zawarty w nim eugenol ma właściwości przeciwbólowe i antyseptyczne. Ten silnie działający olejek eteryczny działa ponadto korzystnie na trawienie, poleca się go też jako środek zwalczający bakterie, wirusy i grzybice. Pomaga utrzymać przyjemny zapach w ustach – w starożytnych Chinach istniał obowiązek włożenia goździka do ust przed rozmową z cesarzem. (www)
Pąki drzewa goździkowego od stuleci stosowane są w medycynie naturalnej. Dawni chińscy lekarze stosowali je na niestrawność i biegunki. Używano ich również jako afrodyzjaku. Natomiast w Indiach uzdrowiciele zalecali goździki na problemy z drogami oddechowymi. W krajach tropikalnych po dziś dzień pąki te używane są do leczenia takich chorób, jak świerzb, cholera, malaria i gruźlica. Goździki zabijają pasożyty jelit i wykazują szerokie właściwości przeciwdrobnoustrojowe wobec grzybów i bakterii.
Ze względu na silne działanie ostrzega się, że małe dzieci i kobiety w ciąży lub kobiety karmiące nie powinny stosować goździków.
Dla dużych (dorosłych) przepis na grzańca:
Składniki:
1 l piwa,
3 łyżeczki cukru trzcinowego (brązowego),
Łyżka miodu,
Kilka goździków,
2 łyżki soku malinowego,
Szczypta imbiru i cynamonu.
Do garnka wlej piwo, miód i sok malinowy. Wsyp cukier, goździki i inne przyprawy. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i podgrzewaj na małym ogniu(ważne aby nie zagotować) Pij jeszcze ciepłe.
KS
Źródła:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz