środa, 24 lutego 2016

Cały ten cukier
Wydaje mi się, że jem mało cukru. Czy na pewno?
No właśnie. Cukier jest w tak wielu przetworzonych produktach, że nawet nie mamy świadomości, że go jemy. Bardzo trudno to kontrolować. Jedyny sposób - nie kupować gotowych produktów. To trudne....
Nawet "zdrowe" jedzenie, które często reklamowane jest jako przekąski czy dania dla dzieci, są napakowane cukrem lub jego substytutami.

Zdrowe jedzenie jest w modzie. To dobra moda, ale niestety wymaga wiedzy. Mody wykorzystuje się do zarabiania pieniędzy na tych, którzy chcą być trendy, nie zwracając uwagi na szczegóły. Jak to mówią "diabeł tkwi" właśnie tam...


Trzeba sporo wiedzieć, znać swój organizm, nauczyć się czytać etykiety i nie dać się uwieść specom od marketingu. Często opakowanie czy nazwa sugerują, że kupujemy coś zdrowego, a prawda jest taka, że to kolejny produkt spożywczy,który z jedzeniem ma niewiele wspólnego. 

Cukier stał się inspiracją dla Damona Gameau, który 2014 stworzył fil Cały ten cukier. Jest to zapis jego eksperymentu dietetycznego. 

Reżyser filmu, Damon Gameau o filmie:
 Tezą filmu nie jest, że ludzie powinni przestać jeść cukier. Chciałem raczej zwiększyć świadomość konsumentów na temat substancji, którą zawiera 80% przetworzonego jedzenia. Producenci nie lubią mówić prawdy na ten temat. A ja uważam, że konsumenci powinni mieć prawo podejmować świadome decyzje. Dlatego spotkałem się z wieloma naukowcami, niektórzy zajmują się cukrem już od 30 lat. Artykuły na temat chorób powodowanych przez tę substancję pojawiają się codziennie, ja chciałem zrobić film, który nie tylko informuje, ale też bawi. Mój dokument przypomina więc Super Size Me. Z tego powodu zastosowałem techniki takie, jak np. animacja wyjaśniająca wpływ mlecznego shake'a na mózg. (www)

Damon Gameau przez 3 ostatnie lata żył na diecie niskowęglowodanowej, po czym postanowił nakręcić film dokumentalny przedstawiający jego przejście na „zdrową” dietę.

Co więc aktor jadł przez te 60 dni? Głównie produkty zbożowe, niskotłuszczowy nabiał i wszystko, co rodzic kupiłby dziecku, będąc całkowicie przekonanym, że to zdrowa żywność. Akurat większość żywności polecanej dla dzieci składa się głównie z węglowodanów. Do tej pory energiczny młody człowiek o optymistycznym nastawieniu, już na początku eksperymentu stał się ospały i powolny, miał także ciągłe huśtawki nastroju – od euforii do depresji. Po trzech tygodniach lekarz mu powiedział, że widzi początki stłuszczenia wątroby. Niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby, bo tak prawidłowo się ta choroba nazywa, prowadzi w dłuższym okresie do całkowitego uszkodzenia wątroby.

Co ciekawe, Damon Gameau nie jadł żadnych słodyczy, czekolady ani lodów, nie pił też żadnych napojów typu cola. Cały cukier, który zjadał, był w „zdrowych” pokarmach i przekąskach jak produkty zbożowe, batony muesli, soki owocowe, „zdrowe” napoje mleczne, jogurty niskotłuszczowe. Jego spożycie węglowodanów w „zdrowych” pokarmach odpowiadało 40 łyżeczkom cukru dziennie.  (www)
 Myślę, że warto film zobaczyć. Premiera 18 marca 2016.

„Cały ten cukier” to film dokumentalny nowej generacji, który w wesoły sposób opowiada o trudnych sprawach. Autor scenariusza, reżyser i jednocześnie główny bohater podejmuje ryzykowny eksperyment na własnym ciele i zdrowiu, decydując się na spożywanie 40 łyżeczek cukru dodanego dziennie. Odpowiada to ok. 160 g, które pomnożone przez liczbę dni w roku daje zawrotną sumę ponad 58 kg!

Film, mimo że zadaje trudne pytania, udziela jeszcze trudniejszych odpowiedzi i prowokuje do poważnych zmian życiowych, jednocześnie przepojony jest ciepłem i rodzinnymi uczuciami. Damon nawiązuje do pozytywnych emocji związanych ze słodkim smakiem, ale na przykładzie swoim, partnerki i ich nowonarodzonej córeczki udowadnia, że można i warto pozbyć się cukrowego uzależnienia. Dla zdrowia ciała, umysłu, serca i ducha! Oraz – dla dobra naszych dzieci, dla krzepy przyszłych pokoleń!! (www)

KS

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza