wtorek, 30 grudnia 2014

Jak pokonać stres?


Flickr

Stres jest jedną z najczęstszych dolegliwości współczesnego świata. Jeśli jest mocno nasilony, można spokojnie nazwać go chorobą. W dzisiejszych czasach stres staje się chorobą cywilizacyjną i dotyka przede wszystkim mieszkańców wysoko rozwiniętych krajów, którzy żyją w pośpiechu i biorą na siebie za dużo zadań. Choć istnieje coś takiego jak stres motywujący, to dużo częściej walka ze stresem jest walką o zdrowie.

Stres jest niewątpliwie jednym z głównych czynników chorobotwórczych chorób psychicznych, jak i somatycznych. Co prawda, bezpośrednio obserwujemy tylko występowanie niektórych chorób somatycznych, takich jak: zawał, czy wylew, lecz pośrednio (stres w długim okresie czasu) lista chorób jest niezwykle długa, gdyż wiąże się to z obniżeniem sprawności naszego układu immunologicznego.
Zatem, nawet zwykłe przeziębienie jest często wynikiem stresu.
Psychiczne następstwa stresu są nierozerwalnie powiązane z jego fizjologicznym funkcjonowaniem w naszym organizmie. Zatem reakcją fizjologiczną na „zagrażający” nam bodziec jest cały kompleks rekcji hormonalnych, uzależniony od poziomu występującego stresu.

Niejednokrotnie nie ma się wpływu na niektóre sytuacje, trzeba się pogodzić z przykrymi okolicznościami. Częściej jednak człowiek kontroluje własne problemy i może redukować stres, a nawet wyeliminować niektóre jego przyczyny. W jaki sposób jest to możliwe?
 • Umiejętność zarządzania czasem – napięty grafik i brak wolnych terminów to rzeczywistość niejednego człowieka. Ciągła presja rodzi stres. Techniki skutecznej organizacji czasu pozwalają określać priorytety, oszczędzać czas i nie marnować go na niepotrzebne zadania.
 • Zdrowe życie – wypoczynek i relaks ułatwiają walkę z przeciwnościami losu.
 • Alkohol, nikotyna, kofeina, brak snu i sportu oraz nieprawidłowa dieta degradują twoje zasoby i siły niezbędne do radzenia sobie ze stresem.
 • Równowaga życiowa i dystans – kluczem do szczęśliwego życia jest umiar we wszystkim, co się robi. Człowiek musi pracować i mieć czas wolny. Jest wysiłek, musi być i odpoczynek. Nikt nie jest maszyną. Nie można ignorować oznak zmęczenia. Nie ma osób niezastąpionych, np. w pracy. Warto nabrać dystansu i przewartościować pewne sprawy.
 • Kontrola umysłu – nie koncentruj się tylko na natrętnie powracających i stresujących myślach. Nie zadręczaj się problemem, którego w danym czasie nie jesteś w stanie rozwiązać. Pomyśl, że masz możliwości i potencjał do walki z przeciwnościami. Wykorzystaj czas wolny do regeneracji sił.
 • Czas dla rodziny i przyjaciół – czasem bliscy i relacje z nimi też potrafią stresować, ale w sytuacjach kryzysowych są nieocenionym źródłem wsparcia, dlatego doceń, że masz z kim porozmawiać o swoich bolączkach.


Dieta

Osoby zestresowane powinny szczególnie pamiętać o dobrym odżywianiu się. Inaczej organizm będzie jak samochód bez paliwa. 
Aby odżywiać się zdrowo należy:
 • jeść śniadanie
 • jeść posiłki z rodziną przy stole - rodziny, które jedzą wspólne posiłki, łatwiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów i mogą cieszyć się swoim towarzystwem
 • jeść 5 porcji owoców i warzyw dziennie
 • nauczyć się gotować - własnoręcznie przyrządzone potrawy są zdrowsze, gdyż zawierają mniej soli i więcej witamin niż gotowe posiłki i produkty przetworzone. Nauka gotowania to również dobra zabawa. 
Powinniśmy także unikać lub przynajmniej ograniczyć spożywanie produktów powodujących pobudzenie naszego układu nerwowego i mięśnia sercowego zwanych metyloksantynami – zawierają je kawa, herbata, czekolada i napoje z orzeszków kola.


Flickr
Sen

Wysypianie się to podstawa, o którą jednak najtrudniej zadbać osobom zestresowanym. Brak snu może potęgować stres.
Nie możesz spać?
Zmartwienia często zaburzają sen. Staraj się myśleć o nich i o możliwych rozwiązaniach w ciągu dnia. Spróbuj spisać problemy zanim pójdziesz spać, dzięki czemu uwolnisz od nich myśli. 


Flickr

Aktywność fizyczna

Nnie musisz zapisywać się do klubu fitness. Energiczne, 30-minutowe spacery 5 razy w tygodniu nie tylko obniżą poziom stresu, ale także zmniejszą ryzyko chorób serca, nowotworów i cukrzycy.

Wypróbuj też te łatwe sposoby:
 • Przechadzka z przyjacielem
 • Ruszaj się z dziećmi (psem?)
 • Zostaw samochód
 • Wysiądź z autobusu
 • Chodź po schodach
 • Pracuj w ogrodzie
 • Na rower!
 • Zapisz się do klubu fitness
Flickr


Relaks i przyjemności

Czy istnieją czynności, które kiedyś były dla Ciebie przyjemne, jednak ostatnio masz za dużo na głowie, by się nimi zająć? Znalezienie czasu na relaks i zabawę to ważny element walki ze stresem – nawet jeśli początkowo nie masz na nie ochoty. 


Flickr


Myślenie pozytywne

Twoje pozytywne nastawienie do innych może sprawić, że i inni będą przyjaźniej nastawieni do ciebie. W radzeniu sobie ze stresem bardzo ważne jest wsparcie bliskich nam osób, zaś pozytywne stosunki z bliskimi, znajomymi i współpracownikami ograniczą liczbę stresujących wydarzeń w miejscach, w których żyjemy i przebywamy.


cdn 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza