wtorek, 17 lutego 2015

Cytryna

cm2
W dni takie jak dziś, kiedy dopada przeziębienie i wszyscy dookoła kichają, odruchowo sięgam po cytrynę. Zawsze mówiło się, że jest zdrowa i ma dużo witaminy C. I to prawda. Ale kiwi ma więcej. Więc o co chodzi z tą cytryną?

Cytryna mało że zdrowa, to jest jeszcze aromatyczna. Już sam jej zapach działa pobudzająco i relaksująco. Dlatego ten aromat jest często wykorzystywany w przemyśle spożywczym czy kosmetyce. 
Wiele osób, do których ja też się zaliczam, zachęca do picia rano, na czczo, wody ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny - pobudza metabolizm, oczyszcza organizm, działa pobudzająco i alkalizująco.

Sok z cytryny poprawia trawienie poprzez stymulację produkcji żółci. Pomaga na zgagę, niestrawność, wzdęcia i przy nadmiernym odbijaniu się. 
(www)

Przeczytałam:

Sok cytrynowy jest bogaty w witaminę C, mikroelementy i hormony. Wspaniale oczyszcza organizm z nierozpuszczalnych soli i śluzu. Ci, którzy chcą wyglądać młodo, powinni pić sok z jednej cytryny codziennie. Dzięki zawartości hormonów fitoestrogenowych sok z cytryn jest szczególnie pożyteczny dla kobiet w starszym wieku. Zadziwiające związki pierwiastków chemicznych zawarte w soku cytrynowym – to wspaniała profilaktyka dla chorób infekcyjnych. (www)

Piję sok z cytryny bardziej z przyjemności, jak ze względu na starszy wiek ;), ale faktycznie jej brak rano martwi mnie bardziej niż brak kawy!


Lemon
Poza porannymi przyjemnościami po cytrynę sięgam przy przeziębieniu. Uprzyjemnia smak napoju z imirem, wzmacnia system odpornościowy. Woda z cytryną nawadnia, dostarcza przeciwutleniaczy, wzmacnia naycznia krwionośne. 
Poza tym ma właściwości bakteriobójcze, wzmacnia syntezę kolagenu, korzystnie wpływając na stan skóry.
W kosmetyce wykorzystywana jest jako środek wspomagający usuwanie przebarwień, przyspiesza gojenie opryszczki, grzybicy. 

Całkiem dużo zalet, a jest ich dużo więcej, jak na tak mały owoc. 

Polecam w okresie grypy napój imbirowy: imbir, sok z cytryny, miód i ciepła woda - proporcje najlepiej dobrać według własnych upodobań. Dla mnie rewelacja. 

Więcej informacji:
http://stressfree.pl/woda-z-cytryna-twoj-bezcenny-zastrzyk-energii/
https://portal.abczdrowie.pl/wlasciwosci-cytryny
http://gurbacka.pl/pij-ten-napoj-codzienne-zaraz-po-przebudzeniu-a/

KS

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja cytrynę dodaję przede wszystkim do wody mineralnej :). Woda z cytryną stanowi ważny element mojej diety, bowiem świetnie wspiera cały metabolizm. Z tego powodu podaję ją do każdego posiłku, w odpowiednich szklankach do serwowania napojów https://duka.com/pl/jedzenie-i-serwowanie-potraw/naczynia-do-serwowania-napojow/szklanki, w których umieszczam też świeżą miętę. Taka woda nie tylko świetnie gasi pragnienie ale również przyczynia się do utraty zbędnych kilogramów.

    OdpowiedzUsuń