niedziela, 14 czerwca 2015

Dieta antynowotworowaCzęsto, mówiąc o jedzeniu, słyszymy o działaniu przeciwnowotworowym. Wiem, że jedzenie jest ważne. Mówi się: jesteś tym, co jesz i ja w to wierzę. I nie tylko o wygląd tu chodzi, ale o prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

Dzisiaj przeczytałam, że nasze nawyki żywieniowe aż w 30-40% wpływają na rozwój chorób nowotworowych. Czynniki genetyczne to 15%. Jeżeli zależy nam na zdrowiu i dobrym życiu, to jest o co walczyć.
Badania pokazują, że dieta oparta na produktach roślinnych (warzywa, owoce, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, orzechy i pestki) chroni przed wieloma nowotworami. Dlatego WCRF (Światowy Fundusz Badań nad Rakiem) i AICR (Amerykański Instytut Badań nad Rakiem) - największe na świecie organizacje zajmujące się badaniem wpływu stylu życia, w tym sposobu odżywiania, na ryzyko rozwoju nowotworów - zalecają ją i w prewencji raka, i osobom po zakończonej terapii. (www)


Obserwacje przeprowadzone na gorylach żywiących się owocami, orzechami, korzonkami i kiełkami roślin wykazały, iż mimo podobnej budowy DNA, zwierzęta te są bardzo odporne na próby wywołania niektórych typów raka. Również badania epidemiologiczne wskazują, iż wysokie spożycie owoców i warzyw redukuje ryzyko zachorowania na raka. Sugeruje to, że warzywa i owoce powinny stanowić podstawę żywienia człowieka. (www)

Produkty spożywcze lub składniki żywieniowe, których regularne spożywanie zmniejsza ryzyko nowotworów złośliwych:


TOP 10 produktów w walce z rakiem!

Czosnek i cebula

Świeżo zmiażdżony czosnek zawiera allicynę, która powstrzymuje wzrost komórek nowotworowych. Allicyna przekształca się w inne związki jak ajoen, siarczek diallilu (DAS) oraz disiarczek diallilu (DADS), hamujące rozwój raka macicy, piersi i jelita grubego. Z kolei cebula jest olbrzymim źródłem kwercetyny (do 500 mg/kg cebuli), która hamuje działanie czynników rakotwórczych. Kwercetyna w mniejszych ilościach występuje także w brokułach, fasolce szparagowej i sałacie.

Soja

Soja jest świetnym źródłem genisteiny i daidzeiny czyli związków zaliczanych do grupy fitoestrogenów. Z uwagi na podobieństwo pod względem chemicznym do estrogenów w organizmie wykazują istotną rolę w profilaktyce nowotworów hormonozależnych (piersi, jajników i prostaty).

Kapusta

Zawiera glukozynolany, posiadające silne właściwości przeciwnowotworowe. Ich źródłem są także inne warzywa z rodziny krzyżowych, jak brokuły, kalafior czy brukselka. Badania wskazują, że spożywanie warzyw kapustnych zmniejsza ryzyko zachorowania na raka płuc, pęcherza moczowego, trzustki, żołądka, tarczycy, skóry, prostaty i jelita grubego.

Brokuły

Brokuły są potężnym źródłem sulforafanu, którego działanie przeciwnowotworowe zaobserwowano w stosunku do raka okrężnicy i prostaty. Sulforafan w mniejszych ilościach występuje także w innych warzywach krzyżowych. Jego ochronne właściwości zaobserwowano we wszystkich fazach rozwoju nowotworu (inicjacji, promocji i progresji).

Przyprawy

A przede wszystkim kurkumina, będąca składnikiem przyprawy curry oraz kapsaicyna obecna w czerwonych papryczkach chilli. Aby zwiększyć słabą przyswajalność kurkuminy warto stosować ja równocześnie z pieprzem lub ostrą papryką.

Zielona herbata

I obecna w niej liczna grupa flawonoli zwanych katechinami, m.in. epigalokatechina (EGC), epikatechina (EC) czy galusan epigallokatechinowy (EGCG). Polifenole występujące w zielonej herbacie wykazują działanie antyoksydacyjne, powstrzymują wzrost komórek nowotworowych, m.in. białaczki szpikowej, raka skóry, piersi, jamy ustnej i prostaty.

Owoce jagodowe

Zawierają kwas elagowy wykazujący właściwości antyoksydacyjne, antymutagenne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Jego doskonałym źródłem są szczególnie maliny, truskawki, żurawina, winogrona oraz orzechy włoskie. Ponadto owoce jagodowe są także świetnym źródłem antocyjanów (barwników roślinnych nadających czerwoną, niebieską lub purpurową barwę), chroniących nie tylko przed niektórymi nowotworami (jelita grubego, skóry) ale także przed rozwojem cukrzycy i zapalenia stawów.

Pomidory

Pomidory to doskonałe źródło likopenu – jednego z najsilniejszych antyoksydantów z grupy karotenoidów. Uwaga! Likopen jest dużo lepiej przyswajalny z przetworów pomidorowych (koncentratu, sosów, ketchupu), które uległy wcześniejszemu podgrzaniu, niż ze świeżych warzyw. Ponadto dużo więcej likopenu zawierają pomidory czerwone niż żółte, zaś najwyższe jego stężenie występuje w skórce. Likopen zapobiega uszkodzeniom DNA i chroni przed występowaniem wielu nowotworów, m.in. raka piersi i prostaty.

Owoce cytrusowe

Zawierają szereg związków czynnych wykazujących właściwości przeciwnowotworowe. Należą do nich m.in. flawonoidy (hesperydyna w pomarańczach, naringenina i kampferol w grejpfrutach) oraz karotenoidy (β-karoten w pomarańczach i likopen w czerwonych i różowych grejpfrutach).

Winogrona czerwone

Winogrona zawierają resweratrol, wykazujący właściwości antyoksydacyjne, antymutagenne i przeciwzapalne. Największe stężenie tego antyoksydantu występuje w skórce winogron, który zawiera ok. 50 – 100 µg resweratrolu w 1g suchej masy. Resweratrol występuje także w orzeszkach ziemnych, czerwonym winie oraz owocach jagodowych (jagody, maliny, truskawki, jeżyny).
(www)Najdoskonalszą metodą chroniącą przed rozwojem nowotworów jest po prostu zdrowy styl życia, na który składa się zarówno odpowiednia dieta jak i regularna aktywność fizyczna. Mówią o tym wytyczne American Cancer Society (2012):

 1. Należy osiągnąć i utrzymać przez całe życie prawidłową masę ciała (unikać zarówno nadwagi jak i niedowagi).
 2. Należy prowadzić aktywny tryb życia.
 3. Należy stosować zdrową dietę z dominującym udziałem produktów pochodzenia roślinnego.
 4. Należy spożywać żywność w ilościach pozwalających na utrzymanie należnej masy ciała.
 5. Należy ograniczyć spożycie mięsa czerwonego (wołowiny, wieprzowiny, baraniny) i przetworów mięsnych (boczek, kiełbasa, konserwy, parówki).
 6. Należy jeść co najmniej 2,5 filiżanki warzyw lub owoców dziennie.
 7. Należy wybierać pełnoziarniste przetwory zbożowe i wykluczyć produkty z ziarna rafinowanego (oczyszczonego).
 8. Należy ograniczyć spożycie alkoholu.

Polecam także:


KS

2 komentarze:

 1. Nigdy nie miałem okazji słyszeć o takich dietach, ale może faktycznie jest coś takiego. Ja ostatnio miałem okazję stosować dietę niskowęglowodanową https://apteline.pl/artykuly/dieta-niskoweglowodanowa-zmniejsza-insulinoopornosc/ która jak dla mnie ma bardzo dobry wpływ z powodu insuliny.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mówi się w końcu że jesteśmy tym co jemy i to prawda. Choć czasami uwarunkowania dziedziczne też wpływają na zachorowalność. W razie czego polecam konsultacje ze specjalistami z placówek https://scanmed.pl - można je znaleźć w całej Polsce

  OdpowiedzUsuń