poniedziałek, 13 lipca 2015

Soczewica

Ponieważ jutro wykład o zakwaszeniu organizmu i zgubnych tego skutkach, więc dzisiaj o soczewicy. Należy do produktów lekko zasadotwórczych i ma wiele zalet zdrowotnych.Roślinka zdrowa. Przez wielu niedoceniana (w tym przeze mnie), ale smaczna i można ją różnorako wykorzystać. Ja mam zadanie na jutro - naleśniki z soczewicą. Przygotowując się do jego wykonania postanowiłam przy okazji podzielić się kilkoma informacjami.
Soczewica ma wiele wartości odżywczych, a co za tym idzie - właściwości zdrowotnych. Soczewica przede wszystkim zawiera dużo białka, które może być alternatywą dla białka pochodzenia zwierzęcego. Jest także bardzo bogatym źródłem ważnego dla serca potasu i potrzebnego w ciąży kwasu foliowego. (www)

Soczewica to najzdrowsza roślina strączkowa cechująca się wysokimi właściwościami odżywczymi. Znana i szczególnie ceniona na Bliskim Wschodzie jest od ponad czterech tysięcy lat. W starożytnym Egipcie, Grecji oraz u Rzymian stanowiła jedno z głównych źródeł codziennego pożywienia ubogich. Obecnie soczewica jest podstawowym składnikiem diety wegetariańskiej i wegańskiej, zastępując z powodzeniem mięso i jajka. Ze względu na dużą zawartość białka preferowana jest w diecie sportowców, oraz zalecana pracownikom fizycznym.

Wzmacnia organizm, dostarcza energii, przeciwdziała zakwaszeniu mięśni, chroni przed nowotworami, sprzyja wydalaniu toksyn, wspomaga układ nerwowy.


Szczególnie wskazana jest dla osób mających insulinooporność, cukrzycę lub hipoglikemię. Zawarty w ziarnie błonnik rozpuszczalny w przewodzie pokarmowym tworzy substancję żelową, natomiast włókna nierozpuszczalne przyczyniają się do zwiększenia objętości stolca i zapobiegania zaparciom, co przeciwdziała chorobom układu pokarmowego, takim jak zespół jelita drażliwego i uchyłkowatość. Przeprowadzone badania naukowe potwierdzają również pozytywny wpływ błonnika rozpuszczalnego, kwasu foliowego i magnezu na zmniejszenie ryzyka występowania choroby wieńcowej i chorób sercowo-naczyniowych. (www)

Soczewica jest nie tylko smaczna, ale również tania i bardzo prosta w przygotowaniu. Nie wymaga namaczania, ani innych skomplikowanych procedur kuchennych. Podczas gotowania wchłania całą wodę, dzięki czemu wszystkie wartości odżywcze pozostają w garnku. Czesi pomimo, że są zagorzałymi mięsożercami, wcinają soczewicę na potęgę. Co więcej zgodnie z czeską tradycją zjedzona w Nowy Rok čočková polévka (zupa soczewicowa) przynosi pomyślność i bogactwo w nadchodzącym roku. (www)

www

Soczewica jest składnikiem zup i warzywnych dań jednogarnkowych. Może stanowić bazę do przyrządzenia kotletów i burgerów. Po zmiksowaniu z oliwą, czosnkiem i cytryną daje wspaniała pastę do chleba. Można ją zapiekać w formie pasztetu. Stanowi bardzo ciekawy i smaczny farsz do pierogów, gołąbków, krokietów, naleśników. Ugotowaną można ją zajadać również na zimno jako element sałatki. Z suchych ziaren soczewicy można również wyhodować bogate w witaminy kiełki.

Kilka przepisów:


Smacznego!

KS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz