wtorek, 23 lutego 2016

Zawody przyszłości
Specjaliści od prognozowania trendów przyszłości zastanawiają się jakie zawody będziemy wykonywać za 20-30 lat. Jest ważny temat dla młodych ludzi, którzy planują swoją przyszłość. To dość trudne zadanie bo rynek pracy jest bardzo dynamiczny i ciągle pojawiają się i znikają zawody. Wynika to przede wszystkim z postępu technicznego i technologicznego. Przewiduje się, że wiele zajęć do tej pory wykonywanych przez człowieka przejmą roboty. Zawody przewidziane dla ludzi będą prawdopodobnie związane z obsługą tych technologii. Postęp naukowy ma także przełożenie na długość i jakość życia ludzi. Zwłaszcza dane demograficzne są bardzo zaskakujące.
Przewiduje się, że do 2030 r. średni wiek mieszkańca Polski wzrośnie do ponad 45 lat (obecnie wynosi około 37 lat), z tendencją do dalszego wzrostu. W połowie wieku na 1000 pracujących przypadnie prawie 700 emerytów (obecnie przypada 270 emerytów). (GUS)

Długowieczność wpłynie także rynek pracy, który będzie się dostosowywał do klientów. Mówi się o powstaniu nowych zawodów, które będą nastawione na wsparcie najstarszych, nawet klientów 100+. Ilość ludzi starych będzie się  powiększała i popyt na zawody opiekuńcze, medyczne i usługowe w tym segmencie będzie wzrastał proporcjonalnie. Najprawdopodobniej wyspecjalizują się grupy zajmujące się wyłącznie tą grupą wiekową - terapeuci, kosmetyczki, trenerzy osobiści, dietetycy oraz cała grupa zawodów medycznych. 


Oprócz usług opieki, ważne dla firm będzie również dopasowanie oferty w zakresie np. urządzeń IT, zabiegów odnowy biologicznej, turystyki, artykułów spożywczych, samochodów czy oferty kulturalnej i rozrywkowej do potrzeb seniorów.

www

W tej chwili problemy demograficzne rozpatruje się przede wszystkim ze względów ekonomicznych, mówi się o wieku emerytalnym, przyszłych emeryturach. To oczywiście bardzo ważne zagadnienia, ale warto również pomyśleć o przygotowaniu kadry do zawodów przyszłości.

Krótkoterminowe prognozy jeszcze nie przewidują takiego zapotrzebowania, ale za 10-15 lat sytuacja się zmieni.

Polskie społeczeństwo będzie się starzeć. Obecnie w pełni produkcyjne pokolenie wyżu demograficznego będzie potrzebować usług stomatologicznych, protetycznych, geriatrów, okulistów, fizjoterapeutów czy chociażby pielęgniarek. Warto dodać, że obecne czterdziesto- i pięćdziesięciolatki mają dziś więcej pieniędzy niż ich rówieśnicy jedno czy dwa pokolenia temu. W tym obszarze trzeba też wspomnieć o terapeutach z zakresu zdrowia psychicznego. Walka z chorobami cywilizacyjnymi XXI w. to zadanie dla psychiatrów, psychologów, terapeutów rodziny, ale też trenerów personalnych. (www)
W trosce o naszą przyszłość i komfort życia warto już dziś pomyśleć o przygotowaniu dobrze wykształconej kadry, posiadające wysokie kwalifikacje, kompetencje społeczne, która zapewni  nam godne życie na starość.

www

Wizje futurologiczne czy realna przyszłość?

W brytyjskim raporcie The shape of jobs to come znajdziemy m. in.: producenta części ciała, nano-lekarza, rolnika żywności genetycznie zmodyfikowanej, konsultanta ds. starości, chirurga powiększającego pamięć, kosmicznego pilota, architekta i przewodnika, specjalistę ds. odwracania zmian klimatycznych czy usuwacza informacji z internetu.KS

1 komentarz: