czwartek, 27 kwietnia 2017

Siłownia umysłowa, czyli gra w szachySzachy są jak życie. Każda figura i pion mają swoje zadanie. Niektóre są słabe, inne są mocne. Niektóre ważne są na początku gry, a inne cenniejsze pod koniec. Ale żeby wygrać, potrzebujesz ich wszystkich. I, tak jak w życiu, nie ma punktacji. Można mieć o dziesięć pionów mniej, a i tak wygrać.


Szachy, to gra stara jak świat (prawie). O zaletach gry nie sposób napisać krótko. Wszyscy, nawet ci, którzy nie grają, wiedzą, że ta królewska gra rozwija, uczy logicznego myślenia, zdyscyplinowania i systematyczności. Ćwiczy pamięć, wyobraźnię przestrzenną, rozwija zdolności koncentracji.  W szachach nie zawsze się wygrywa, dlatego uczą trudnej sztuki przegrywania, tolerancji oraz wytrwałości w dążeniu do celu.


Lista korzyści jest długa: http://www.szachy.zyciegrajewa.pl/?str=15

Niewątpliwie korzystny wpływ mają szachy na rozwój pamięci.  Badania uczonych dowiodły, że w toku myślenia szachisty pierwszoplanowe znaczenie zajmuje logiczne (znaczeniowe) a nie mechaniczne zapamiętywanie.

Gra w szachy,  szczególnie ta zawodowa, turniejowa, to umiejętność przejrzenia wielu wariantów przy każdym posunięciu. To ogromny wysiłek, powiedziałbym nawet, że szachy to taka kulturystyka umysłu. Biorąc pod uwagę, że średnia partia liczy sobie około 40 ruchów, to jeśli pomnożymy sobie to przez ilość wariantów, wówczas widać, jak ogromny jest to wysiłek umysłowy. (www)
Niepodważalne zalety edukacyjne i wychowawcze gry w szachy są równie ważne jak aspekt społeczny. To gra dla każdego - bez względu na wiek, płać. Często można zobaczyć grających wspólnie ludzi starych i dzieci. Taka integracja międzypokoleniowa nie jest obecnie częstym zjawiskiem. Takie wspólne chwile bardzo zbliżają, dają okazję do lepszego poznania, nawiązania relacji, rozmowy.


Dzieci i młodzi ludzie dzięki grom rozwijają się, uczą.  Podobnie ludzie starzy. Starość jest nieunikniona, ale nie musi być przykra. Wiadomo, że zaczyna się w mózgu. Proces ten rozwija się powoli, drobnymi krokami uświadamia nam swoje możliwości. W procesie starzenia mózgu, wskutek zmniejszonej czynności, neurony zanikają. Zauważamy obniżenie zdolności koncentracji i skupienia uwagi. Wraz z nimi giną także połączenia międzyneuronalne. Prowadzi to do zmian poziomu substancji chemicznych w mózgu, co odzwierciedla się w zachowaniu starzejącego się człowieka.

Do szachów trzeba dwóch osób - chociaż bywa różnie.....
Zdecydowanie jednak najlepsze rezultaty przynosi gra w towarzystwie. Jeżeli możemy przy okazji spotkać się z innymi, to do rozrywki umysłowej dodamy relacje interpersonalne i dzięki efektowi synergii korzyści są zwielokrotnione.

Ciekawym połączeniem są szachy plenerowe. Tu mamy możliwość gry w ruchu. Jeżeli mamy miłe towarzystwo, to przyjemność jest gwarantowana.

Stworzenie takiego pola szachowego wymaga środków finansowych. Jednym z projektów wykorzystania środków z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Opolskiego jest Brzeska Strefa Aktywności. Pomysł jej stworzenia powstał w Zespole Szkół Medycznych w Brzegu przy ulicy Ofiar Katynia. W ramach projektu ma powstać pole szachowe w zacisznym miejscu na tyłach szkoły oraz trampoliny naziemne. Może to niecodzienne połączenie, ale takie rozwiązanie pozwoli odpoczywać całej wielopokoleniowej rodzinie - jedni zajmą się ćwiczeniem intelektu, drudzy w bardziej aktywny sposób ćwiczą ciało. Kiedy zamienią się miejscami, nastąpi bardzo równomierny rozwój :)Zarówno szachy, jak i trampoliny są propozycją bez ograniczeń wiekowych. Warto spróbować i cieszyć się sprawnością długie lata.

Co należy zrobić? zagłosować na projekt - Brzeska Strefa Aktywności

Głosowanie:  https://budzet.opolskie.pl/karta-do-glosowania/

Zadanie powiatowe, kod: P/OB/4/DEP

KS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz