wtorek, 25 kwietnia 2017

Bądź proaktywnyTo kwestia dyscypliny - powidział Mały Książę. Każdego ranka, kiedy już się umyjesz i ubierzesz, musisz zająć się swoją planetą. A. de Saint-Exupery

Jedną z zasad (nawyków) skutecznego działania jest proaktywność, czyli postawa odpowiedzialności za własne życie, wybory. Człowiek proatywny działa w obszarach swojego wpływu, nie zajmuje się tym co było, będzie czy nie jest od niego zależne. Nie czeka, aż ktoś wręczy mu instrukcję postępowania i pudełko z narzędziami. Korzysta z tego, co ma, z pojawiających się możliwości i własnych zasobów. I odnosi sukces. Proste? 

W zasadzie tak, ale jak w życiu - nie wszyscy jeszcze o tym słyszeli... Mała złośliwość jest skutkiem obserwacji i rozczarowania. Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu ludzie, którzy na co dzień narzekają na brak wpływu, możliwości w sytuacji, gdzie mogą o czymś zadecydować, nie robią tego. I to ze zwykłego - "nie chce mi się", "bo inni nie robią" i Bóg jeden wie dlaczego jeszcze. Taka postawa nie sprzyja efktywności.Od wczoraj mamy możliwość decydować o tym, jak zostaną wydane pieniądze z Budżetu Obywatelskiego. Już sama nazwa wskazuje, że robimy coś dla siebie. Mogę zrozumieć, że każdy może podejmować inne decyzje w przypadku wyboru konkretnych projektów biroących udział w konkursie. Jednak absolutnie nie rozumiem bierności. Zwłaszcza u ludzi młodych, którzy tak często mówią, że jest źle. 

Wybory to trudny temat, ale jeżeli chemy o sobie decydować i "zajmować się swoją planetą", to niestety, trzeba trochę wysiłku i inicjatywy. Przeglądając listę projektów obywatelskich, czuję się dumna, że żyję wśród ludzi, którym się chce pracwować, kreaować takie niesamowite wizje. Te projekty to wiele godzin pracy, po to, by inni mogli korzystać z rezultatów końcowych. Bo tak na prawdę wygrają wszyscy mieszkańcy.


Dlatego warto przejmować kontrolę i kształtować swoje otoczenie tak, aby stanowiło dla nas miejsce pełne możliwości. Podejmować aktywne działania by przygotować się do zmian, ukształtować przyszłość zgodnie z własnymi potrzebami. 

Wśród projektów w Budżecie Obywatelskim Województwa Opolskiego chciałabym polecić dwa: Brzeską Strefę Wspinu - zadanie subregionalne, kod zadania S/NB/4/DEP oraz Brzeską Strefę Aktywności - zadanie powiatowe, kod zadania P/OB/4/DEP. Oba projekty promują właśnie postawę proaktywną - dbanie o zdrowie, dobrą formę psychofizyczną. Największym naszym sukcesem jest nasze zdrowie. Sami powinniśmy o nie zadbać. Powyższe zadania mają na celu stworzenie miejsc do ćwiczeń, relaksu w przyjaznym otoczeniu. Jak przeczytamy na ulotkach ruch i aktywność fizyczna uchroni nas przed chorobami cywilizacyjnymi, da satysfakcję z pracy nad własnymi słabościami, więc jest o co walczyć.

Zagłosujmy więc na lokalną inicjatywę stworzenia dwóch atrakcyjnych miejsc na terenie brzeskiego Medyka! Bądźmy proaktywni.

Głosowanie: https://budzet.opolskie.pl/karta-do-glosowania/

KS

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza