czwartek, 6 kwietnia 2017

Dobrze słyszysz?
Jak ważny jest słuch przekonujemy się zazwyczaj gdy zaczynamy go tracić. Tak prawdopodobnie jest w przypadku wielu schorzeń, ale w niektórych chorobach mamy wpływ, możemy zastosować leczenie, cofnąć zmiany. Niestety nie zawsze. Wzrok, słuch to nasze "kanały" kontaktu ze światem, pozwalają na orientację w terenie. Kiedy ich zabraknie, stajemy się w dużym stopniu wykluczeni.

Zdrowym trudno zrozumieć, że ktoś po prostu nie słyszy. Irytuje nas, że musimy mówić głośniej, wyraźniej żeby nawiązać kontakt. Denerwuje głośno grający telewizor, a przecież tak wielu ludzi ma właśnie takie problemy, tak funkcjonuje.

Czy tylko starszych osób to dotyczy? Coraz częściej uciszam bardzo młodych ludzi, którzy siedząc obok siebie mówią bardzo głośno. Czy to tylko taka "zabawa"? A może oni po prostu już źle słyszą?Nadmiar decybeli w otaczającej nas rzeczywistości, głośna muzyka - często słuchana w słuchawkach dousznych - powoduje, że stajemy się coraz mniej wrażliwi na dźwięki.


Wiele osób niedosłuch kojarzy z niemal zupełną utratą słuchu i znacznie obniżonym odczuciem głośności. Nic bardziej mylnego. Osoby, u których zaczyna pojawiać się niedosłuch w większości przypadków mają problem głównie ze zrozumieniem mowy, przy zachowanej w stopniu dobrym słyszalności. (www)
Problemy ze słucham ma co trzeci Polak (www). W tym młodzi ludzie, dzieci. W tej grupie wiekowej głównymi przyczynami są choroby górnych dróg oddechowych zwłaszcza źle leczone lub nieleczone.

Po 70 roku życia problem ze słuchem narasta. Przyczyną jest nie tylko starzenie się, ale także kumulowanie się innych negatywnych czynników (w tym hałasu), które przez lata oddziaływały na słuch.

Komfort życia u osób z niedosłuchem jest zdecydowanie gorszy niż u ludzi zdrowych. U dzieci i młodych ludzi ubytki słuch wpływają na ich rozwój, funkcjonowanie w grupie, naukę. Koniecznie trzeba o nich zadbać, zdiagnozować. Słuch trzeba badać tak jak inne nasze organy. Brak słuchu można leczyć a ubytki rekompensować przy pomocy aparatów słuchowych.

Podobnie jak wspomagamy nasz wzrok okularami, tak jakość słyszenia możemy podnieść dzięki aparatom, które są coraz lepsze, ładniejsze.
Badanie słuchu można przeprowadzić w specjalistycznych gabinetach, gdzie w razie potrzeby można także dobrać właściwe aparaty słuchowe. Tego typu badaniem zajmują się między innymi protetycy słuchu. Biorąc pod uwagę skalę zjawiska, pracy w tym zawodzie w najbliższym czasie nie zabraknie. Już w tej chwili są to poszukiwani na rynku pracy fachowcy. 
Protetyk słuchu to zawód rzemieślniczy z pogranicza medycyny, akustyki i elektroniki. Wpisany do rejestru zawodów regulowanych i traktowany jest jako zawód ochrony zdrowia średniego szczebla. Wymagania NFZ dopuszczają możliwość wykonywania tego zawodu tylko przez osoby z odpowiednim wykształceniem. Zajmuje się doborem i programowaniem aparatów słuchowych i środków wspomagających słyszenie. Ma uprawnienia do wykonywania badań słuchu i wykonywania wkładek usznych.  
Wychodząc na przeciw potrzebom w Zespole Szkół Medycznych w Brzegu powstała pracownia - odpowiednio wyposażona w nowoczesną aparaturę (kabina audiometryczna, audiometry) - do kształcenia praktycznego. Jako jedyna w województwie opolskim szkoła kształcić będzie przyszłych protetyków i to nieodpłatnie. Brzeski Medyk to publiczna szkoła policealna, która od wielu lat szkoli dobrych fachowców w zawodach medycznych. Warto zapoznać się z jej ofertą edukacyjną.


Źródła:

http://fonetika.pl/wszystko-o-sluchu/jak-rozpoznac-problemy-ze-sluchem/
http://www.nazdrowie.pl/artykul/coraz-gorzej-slyszymy-problemy-ze-sluchem

1 komentarz:

  1. I don’t know the question, but sex is definitely the answer. Hey, i am looking for an online sexual partner ;) Click on my boobs if you are interested (. )( .)

    OdpowiedzUsuń