niedziela, 11 stycznia 2015

50+Okolice końca roku to czas, w którym robienie noworocznych postanowień jest w modzie. Dla większości ludzi w jakiś magiczny sposób jest to moment, w którym wszystko jest możliwe. W końcu zostawiamy za sobą minione 365 dni i zaczynamy od zera. Świeży początek to idealny czas na to, aby zmienić swoje życie na lepsze. (wwwProblem w tym, że niewielu może pochwalić się późniejszą realizacją noworocznych postanowień.

www

Zazwyczaj nasze życzenia wiążą się z naszym zdrwiem, wyglądem, trybem życia. I jest to właściwy kierunek. Niestety czas płynie nieubłaganie. Lat nam przybywa, starzejemy się - my, jednostki i całe społeczeństwo. W niedawnej kampanii wyborczej wielu przyszłych samorządowców mówiło o konieczności stworzenia miejsc, które będą służyć pomocą ludziom starym, których w naszym mieście coraz więcej. 
Starości nie da się odwrócić, tak jak nie da się w tej chwili odwrócić zjawiska starzenia społeczeństwa. Ono jest wyzwaniem - dla prawników, którzy powinni specjalizować się w kwestiach zarządzania majątkiem osób starszych, świadczeń alimentacyjnych, przedstawicielstwa prawnego, uprawnień rentowych oraz emerytalnych. To także wyzwanie dla pracodawców, dla całego systemu opieki medycznej czy socjalnej. (www)

www

Boimy się starości z wielu powodów - utrata zdorwia, samotność. Na wiele rzeczy nie mamy wpływu, ale tą smutną rzeczywistość można trochę odczarować. Właśnie zdrowy tryb życia, drobne przyjemności np. dobre towarzystwo może nam pomóc cieszyć się tzw. jesienią życia.
Pewnie - lepiej być młodym i pięknym. Jednak można spróbować być pięknym i zdrowym także w wieku trochę bardziej zaawansowanym :)

Flickr

Większość poradników zaleca, jako najważniejsze: właściwą dietę i aktywność, czyli więcej ruchu, kontaktów towarzyskich, ćwiczeń intelktualnych. Świadomość swojego wieku oraz związanych z nim możliwości wpływania na jakość życia jest bardzo ważna i pomocna w osiąganiu zadowolenia. Należy pamiętać, że w rzeczywistości jesteśmy silniejsi, potrafimy dużo więcej niż sądzimy, trzeba tylko zaakceptować siebie i uwierzyć we własny potencjał.


Jeśli chodzi o tryb życia, to kilka porad (www), które oczywiście nie wyczerpują tematu, ale nie zaszkodzi przemyśleć:

  1. Dieta - powinna być lekkostrawna, regularne posiłki 4-5 dziennie, wśród składników należy zadbać o antyoksydanty, kwasy tłuszczowe omega 3, warzywa i owoce oraz odpowiednia ilość napojów. Wskazane: tłuste ryby morskie, jajka, warzywa (w tym kalafior, brokuły, kapusta), owoce jagodowe i inne, orzechy i pestki. (www)
  2. Najlepszym sposobem odpoczynku i regeneracji organizmu jest sen.
  3. Regularne podejmowanie aktywności fizycznej i umysłowej działa na organizm niczym eliksir młodości. Rozwijanie pasji i zainteresowań na emeryturze, a także próba poznania nowych form wypoczynku pozwoli dłużej cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Zdaniem uczonych, prowadząc aktywny tryb życia i regularnie ćwicząc można zachować sprawność 40-latka mając nawet ponad 70 lat. (www)
  4. Podobnie, jak ćwiczenia fizyczne przedłużają sprawność i siłę mięśni, treningi umysłowe pomagają utrzymać prawidłowe, efektywne funkcjonowanie mózgu. Nasz mózg między 30. a 90. rokiem życia traci niemal 20% swojej masy, co w oczywisty sposób przekłada się na ubytki komórek nerwowych i połączeń między nimi. Mało tego, proces ten przyśpiesza kiedy kończymy mniej więcej 50 lat. (www)
  5. Ważnym wyzwaniem dla seniora, wpływającym na jakość życia, jest edukacja. Dążenie do rozwoju kształtuje poczucie własnej wartości. Co więcej, zapobiega izolacji społecznej oraz wpływa na kształtowanie pozytywnego obrazu starości. Nauka to nie tylko istota społecznego, ale także osobistego postępu.
  6. Bez względu na wiek należy pielęgnować więzi międzyludzkie, utrzymywać kontakt z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami. Relacje z innymi to nieodzowna potrzeba, jak i najważniejsza umiejętność, która warunkuje funkcjonowanie w społeczeństwie.
  7. Pamiętajmy o przyjemnościach - podróże, kultura, relaks np. wizyta u kosmetyczki, fryzjera.

Życzmy sobie dużo dobrego i spełnienia postanowień noworocznych, jakie by one nie były. Dbajmy o siebie, aby przyszłość, nawet odległa, była przyjemna.

KSBrak komentarzy:

Prześlij komentarz