niedziela, 18 stycznia 2015

Samodyscyplina


Flickr

Samodyscyplina - piekny wyraz. Brzmi poważnie. A co się pod nim kryje?

Często postanawiamy, że będziemy sytematycznie coś robić - uczyć się, uprawiać sport, tracić wagę. Jednak pierwsza porażka lub trudność na drodze do celu powoduje, że tracimy zapał i wracamy do punktu wyjścia.

Nigdy nie nauczysz się samodyscypliny, jeśli nowe nawyki będziesz chciał wcisnąć na siłę w małe przerwy dnia pełnego zajęć. Dyscyplina to zbiór zasad i wartości połączony z praktycznym patentem na zmierzanie w obranym kierunku. I chociaż dyscyplina jest sprawą indywidualną, to składają się na nią pewne uniwersalne elementy. „Żeby wytrwać w czymkolwiek, trzeba utrzymać rytm (…). Kiedy ustali się tempo, reszta pójdzie jak z płatka. Problem polega na tym, by koło zamachowe obracało się z wyznaczoną prędkością, a dotarcie do takiego punktu wymaga całej naszej uwagi i wysiłku” – uważa Haruki Murakami. (www)

Japońskie przysłowie: „Trzy lata na kamieniu”. Mówi ono o tym, że nawet jak się usiądzie na najzimniejszym kamieniu, to gdy będzie się siedziało na nim przez trzy lata, w końcu zrobi się ciepły. A więc wytrwałość wydaje się być kluczem do sukcesu. A dalej:

  • jasno sprecyzowany cel, do którego dążymy - cel to marzenie, które ma nogi,
  • pragnienie osiągnięcia celu - stale podsycane np. poprzez wizualizację, wyobrażenie sobie siebie u celu,
  • wiara w siebie; czasem nasz cel może się wydawać zbyt duży: wygląda wspaniale, ale przytłacza i budzi lęki. Zamiast go zmniejszać albo – nie daj Boże – z niego rezygnować, najlepiej podzielić go na etapy,
  • dokładny plan działania - pamiętaj, określ czas realizacji planu, zaplanuj poszczególne etapy,
  • współpracuj, jeżeli to możliwe. Współpracując uczysz się od innych i szybciej osiągasz to co musiałbyś robić w pojedynkę,
  • realizuj plan z pomocą siły woli kontrolując czy plan prowadzi Cię do celu.

Flickr


Samodyscyplina jest wynikiem nawyku połączonego z wyżej wymienionymi czynnościami. Jak tylko poczujesz nieodpartą pokusę osiągnięcia wymarzonego celu, przyzwyczaisz się do weryfikowania czy jesteś na dobrym tropie, korygowania na właściwy kurs, budowania wiary w siebie i realizowania planu przy użyciu siły woli. (www)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz