niedziela, 24 maja 2015

Pudełko życia

Czym jest pudełko życia?"Pudełko życia" pomoże ratować zdrowie i życie seniorom, osobom niepełnosprawnym i samotnym.

„Pudełko Życia” to projekt, który z powodzeniem został zastosowany w kilku miastach w Polsce. Ma on na celu zapewnienie osobom starszym, niepełnosprawnym oraz samotnym wsparcie w sytuacji wystąpienia zagrożenia zdrowia i życia oraz ułatwić służbom medycznym udzielenie pomocy. 

Projekt zakłada umieszczenie wszystkich ważnych informacji o pacjencie w jednym miejscu.

W przeźroczystym, plastikowym pojemniku znajduje się KARTA INFORMACYJNA, którą należy wypełnić zgodnie z instrukcją, podając: 


  • najważniejsze numery telefonów najbliższych, członków rodziny lub opiekunów, których pragniemy poinformować o zaistniałym zagrożeniu;
  • ważne informacje dla służb ratowniczych, takie jak: na co dana osoba choruje, na jakie leki jest uczulona, jakie leki przyjmuje; 
  • informacje organizacyjne: co zrobić z kluczami do mieszkania, komu powierzyć opiekę nad psem czy kotem;
  • informacje ważne dla szpitala: dane osoby, której można udzielić informacji o stanie zdrowia, kontakt z lekarzem rodzinnym; 
  • można również umieścić wszelkie wypisy ze szpitali czy zaświadczenia lekarskie oraz inne ważne informujące o obecnym stanie zdrowia. 


Pudełko życia” to opakowanie opatrzone specjalną naklejką, które powinno znajdować się w lodówce, ponieważ znajduje się ona prawie w każdym domu, prawie zawsze w kuchni lub w przyległym pomieszczeniu. Pomysłodawcy proponują by umieścić pudełko na półce na drzwiach lodówki.Informację o znajdującym się w mieszkaniu „Pudełku życia” służby niosące pomoc uzyskują już przy drzwiach wejściowych. Od ich wewnętrznej strony (od strony mieszkania) należy umieścić naklejkę z taka informacja, naklejka znajduje się w komplecie razem z pudełkiem. Informacja „Pudełko życia znajduje się w lodówce” jest sygnałem dla ratowników, że stan zdrowia osoby wymaga szczególnej pomocy, a szczegółowe informacje dostępne są w pojemniku oznaczonym drugą naklejką. 


Pudełko może uratować życie każdemu, kto w chwili przyjazdu karetki lub innych służb ratowniczych nie jest w stanie podać podstawowych informacji o swojej chorobie, uczuleniach czy zażywanych lekach.

Projekt "Pudełko życia" jest realizowany przez Stowarzyszenie „Zdrowie” przy Zespole Szkół Medycznych w Brzegu i Urząd Gminy Brzeg. O akcji poinformowane zostało pogotowie ratunkowe. Ratownicy znają zasady akcji.

Grażyna Lechki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz