wtorek, 11 sierpnia 2015

Lato owocowo-warzywneMamy upały i większość z nas znosi je źle. Raczej nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Jednak lato, nawet upalne, jest cudowną porą roku, która daje siły, słońce (którego nie należy się bać!) oraz bogactwo zdrowych warzyw i owoców. Nasze babcie, mamy gromadziły te skarby i zamykały w słoikach na zimę. Czy ta tradycja przetrwała? Do niedawna w ogóle nad tym się nie zastanawiałam a teraz zaczynam kisić ogórki i zastanawiam się jak uchronić moje ukochane pomidory od zapomnienia.


Przetwory na zimę na pewno się przydadzą, ale póki co warto wykorzystać cenne wartości ze świeżych warzyw i owoców. Co takiego dobrego w nich znajdziemy? Błonnik i chlorofil, witaminy i minerały, antyoksydanty. Najwięcej dobrego znajdziemy w świeżo zblendowanym koktajlu. Nie w soku, który pozbawiony jest błonnika. Właśnie zmiksowane warzywa, owoce, zioła dadzą nam moc: zdrowie, urodę, energię, równowagę kwasowo-zasadową. Poza tym owoce mają właściwości schładzające - co nie jest bez znaczenia przy obecnych upałach.


Koktajle nie tylko oczyszczą nasze organizmy, ale także odżywią, uzupełnią niedobory. Jeżeli wykorzystamy w naszych napojach zielone warzywa zawierające chlorofil, to ich działanie będzie lecznicze. Pozwolimy aby nasz organizm pozbył się toksyn a także zwalczamy istniejące stany zapalne. Chlorofil, zwany krwią roślin, ma właściwości odnawiające, poprawia działanie wątroby,wspomaga rozwój flory bakteryjnej jelit.


Odżywianie dla zdrowia, Paul Pitchford


Warto więc pomyśleć o wprowadzeniu (najlepiej na stałe) zwyczaju picia koktajli. Nie tylko odżywią i oczyszczą, ale pozytywnie wpłyną na wygląd i samopoczucie. Jako lekkostrawne i małokaloryczne spowodują po pewnym czasie utratę wagi, poprawi się perystaltyka jelit i zniknie łaknienie na słodycze. Nasza skóra będzie dotleniona i odżywiona, bardziej elastyczna i jędrna. Wzmocnią się włosy i paznokcie.

I to wszystko za chwilę przygotowań. Potrzebujemy tylko bleder, ulubione surowce, parę minut na przygotowanie. Ważna uwaga: zwróćmy uwagę na to by dbać o różnorodność składników, zmieniać je dość często aby nie dopuścić do kumulowania się toksycznych związków, które mogą zawierać. Ważne także by pamiętać, że koktajle zawierają węglowodany, które zaczynają trawić się już w ustach, więc powinno się je pić powoli.

Im mniejsza ilość składników, tym jest łatwiej trawiony. Aby zwiększyć przyswajanie witamin dobrze jest dodać składniki zawierające tłuszcz - awokado, siemię lniane lub np. oliwę z oliwek.

Koktajle pić między posiłkami - 40 - 60 minut przed posiłkiem.

Mój ulubiony (ostatnio) koktajl z pomidora:

http://alkalicznystylzycia.blogspot.com/p/e-booki.htmlSmacznego :)

KS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz