wtorek, 6 października 2015

Kolory jesieniJedną z piękniejszych cech roślin jest różnorodność kolorystyczna. Już patrzenie na kolorową zawartość talerza sprawia przyjemność. A jedzenie..., finezja.

Lubię czerwone, żółte, niebieskie. Właściwie lubię wszystkie :) Te kolory to nie tylko ozdoba. To także zaklęte w roślinach zdrowie. Nadają je roślinom związki chemiczne - przeciwutleniacze. Znajdują się tylko w roślinach. Żywe rośliny odzwierciedlają piękno natury, przekształcając energię słoneczną w życie dzięki procesowi fotosyntezy. Ludzie i zwierzęta nie mają takiej możliwości, więc zjadając rośliny zabezpieczają się przed działaniem wolnych rodników.

Na podstawie koloru owoców i warzyw możemy określić, jakich wartości odżywczych nam dostarczą i na co korzystnie wpłyną. Rośliny dzielimy na kilka grup: czerwoną, żółto-pomarańczowe, białe, zielone i filetowe.

wwwCzerwone cenimy  przede wszystkim ze względu na zawartość likopenu, antyutlenicza o zbawiennym wpływie na serce, skutecznie obniżającego poziom cholesterolu, działającego przeciwnowotworowo i odmładzająco. Szczególnie dużo jest go w pomidorach i przetworach pomidorowych, zwłaszcza tych podawanych na ciepło. Poza tym zawierają  potas, znany przyjaciel serca: przede wszystkim reguluje rytm jego pracy i ciśnienie krwi.


Karotenoidy to barwniki cenne dla zdrowia, w odcieniach od żółtego po czerwony. Marchewkę, dynię, czy cytrusy łączy spora zawartość popularnego karotenoidu: beta karotenu. Dzięki pozytywnemu wpływowi na wygląd włosów, skóry i paznokci coraz częściej przyjmowany jest w formie suplementów. Beta karoten jest środkiem fantastycznym, ale pod warunkiem, że przyjmujemy go w formie naturalnej, wraz z pożywieniem, w ramach racjonalnej diety. Sprawdza się też w kosmetyce, zapobiegając efektom starzenia. Beta karoten uchroni przed szkodliwymi promieniami. Karotenoidy tworzą witaminę A, zatem ta grupa warzyw i owoców jest szczególnie przyjazna naszym oczom, opóźniając choćby procesy zwyrodnieniowe plamki żółtej (część siatkówki, która ma wpływ na ostrość widzenia, jego pole, a nawet rozróżnianie barw). Szczególne zasługi w tej dziedzinie ma marchew, ceniona jako zagorzały wróg infekcji wirusowych, w tym przewlekłych. (www)

Białe rośliny obfitują też w siarkę, pomocną przy osiąganiu pozytywnych proporcji między cholesterolem LDL i HDL. Jest dobra dla skóry i włosów. Te rośliny cenione są za flawonoidy i allicyny o działaniu przeciwbakteryjnym. Flawonoidy działają rozkurczowo, moczopędnie i przeciwzapalnie. Białe rośliny obfitują też w siarkę, pomocną przy osiąganiu pozytywnych proporcji między cholesterolem LDL i HDL. Jest dobra dla skóry i włosów, ale uwaga: nie leczy problemów dermatologicznych. 

Zielone liściaste warzywa zawierają luteinę, która z innym związkiem chemicznym czyli zeaksantyną przeciwdziała chorobom siatkówki oka – m. in. zwyrodnieniu plamki żółtej. Chlorofil, którego jest w nich najwięcej nie jest bez znaczenia. Wspiera bowiem pracę wątroby i pomaga pozbyć się toksyn z organizmu, reguluje pracę jelit, a nawet łagodzi objawy astmy. Dzięki zawartości witamin z grupy B mają bowiem znakomity wpływ na nasz układ nerwowy. Najwięcej mają kwasu foliowego (inaczej witamina B9), niezbędnego w diecie przyszłych mam i kobiet w ciąży (zwłaszcza na początku), gdyż zapewnia prawidłowy rozwój cewy nerwowej u płodu. Warzywa zielone to doskonałe źródła witamin A, C i E, czyli wspierają oczy, odporność, zapobiegają chorobom nowotworowym, poprawiają wygląd cery i opóźniają procesy starzenia.

Fioletowe. Antyoksydanty zawarte w ciemno zabarwionych owocach i warzywach to antocyjany, obniżające ryzyko zachorowania na nowotwory, poprawiające widzenie i kondycję skóry. Antocyjanina wyraźnie opóźnia procesy starzenia, chroni przed infekcjami, a także wspomaga walkę z zapaleniami układu pokarmowego i moczowego. W przypadku przewlekłych chorób pęcherza za najlepszy lek naturalny uchodzi żurawina.

KS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz