czwartek, 1 października 2015

Żywienie przeciwnowotworoweKolejny tydzień projektu za nami. Dziś odbył się kolejny warsztat samobadania piersi oraz wykład dotyczący wpływu diety i stylu życia na rozwój chorób nowotworowych.


Europejski kodeks walki z rakiem (TUTAJ) ostrzega przed otyłością, namawia do aktywności fizycznej oraz zachęca do spożywania większej ilości warzy i owoców przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia produktów zwierzęcych.

Właśnie ten ostatni punkt został rozwinięty. Jedzenie ma ogromne znaczenia dla naszego zdrowia. Ostatnio temu zagadnieniu poświęca się dużo uwagi. I słusznie, bo temat dotyczy każdego - wszyscy musimy jeść. Pytanie, czy wszyscy zastanawiamy się nad tym co jemy i czy to nam służy.


Oczywiście jest wiele teorii dotyczących JEDYNIE SŁUSZNEGO SPOSOBU ODŻYWIANIA i każdy ma co innego do powiedzenia. Jednak wiele przemawia za tym, że ci, którzy nawołują do zwiększenia w diecie produktów roślinnych są w przewadze. Wielu wręcz twierdzi, że dieta wegetariańska jest w stanie zapewnić nam zdrowie i nie prowadzi do niedoborów substancji odżywczych. Warunkiem jest jednak urozmaicenie pożywienia oraz podstawowa wiedza na temat żywności.

Warto również pamiętać, że jedzenie to nie tylko kwestia otyłości. To także choroby spowodowane nadmiarem jedzenia, kalorii a także kumulacja chemicznych dodatków do żywności. Nasze doskonałe organizmy, które zostały stworzone jako samo oczyszczające się, nie są w stanie obronić się przed tym zalewem. W efekcie chorujemy - choroby cywilizacyjne, to choroby z dobrobytu. Czy warto cierpieć z powodu jedzenia???

Biorąc pod uwagę jakość produktów, które możemy kupić w sklepach, to faktycznie rozsądek podpowiada, aby jednak opierać się na stosunkowo mniej zanieczyszczonych roślinach. Tym bardziej, że najlepiej służą nam te rodzime, hodowane blisko nas, często z własnych ogrodów. 

Produkty zwierzęce powinny pochodzić z zaufanych źródeł. Ja takich nie znam, a polowanie na "wiejskie" jaja z bazarku, też nie zawsze kończy się sukcesem. Więc póki co cieszę się z dobrodziejstwa jesieni obfitującej w owoce i warzywa. Gotuję jarskie dania a o zimie nie myślę. Zacznę się martwić później :)Życzę zdrowia i zapraszam na zajęcia projektowe. NAPRAWDĘ WARTO!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz