niedziela, 22 listopada 2015

Jak dbać o mózg?Listopad, jesień czasami nastraja nas trochę melancholijnie. Zaczynamy myśleć o przemijaniu - tak jakoś jesiennie. Czas upływa szybko, lata "lecą", więc myśli o starości nie są czymś zaskakującym. 

Dbanie o zdrowe jedzenie, aktywność fizyczna. Czy to wystarczy aby żyć długo w dobrej kondycji? Ktoś ostatnio powiedział, że dbanie o ciało to za mało. Trzeba jeszcze zadbać o mózg. Jak to zrobić? Czego potrzeba, by nasz mózg był sprawny do końca?

Przeczytałam dający nadzieję tekst: 

A jak dbać o mózg? No właśnie. Tak jak o... mięśnie. Najważniejsze są ćwiczenia oraz dieta. Przede wszystkim trzeba zatem z mózgu korzystać, ponieważ w tym wypadku jest tak, że organ nieużywany zanika, a używany rośnie. Ale przydają się nie tylko ćwiczenia umysłowe. Okazuje się bowiem, że rację mieli starożytni, którzy podkreślali: „w zdrowym ciele zdrowy duch” i niewiele rzeczy robi na mózg tak dobrze, jak aerobik. Choć równie dobrze robi ponoć też seks. (www)

Ćwiczenia dla mózgu:
Wśród ćwiczeń, które można wykonywać w celu poprawy pracy mózgu zaliczamy m.in.: gra w szachy i warcaby, gra w karty, rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek, nauka piosenki, wiersza na pamięć, uczenie się np. listy zakupów na pamięć czy nazw przystanków podczas powrotu do domu.

Wśród innych sposobów wymienia się także uprawianie sportów, jogę, zmiana ręki (z prawej na lewą lub odwrotnie) np. przy myciu zębów czy czesaniu włosów. Konieczne jest także czytanie książek, gazet, nauka języka obcego, nauka gry na instrumencie czy wykonywanie obliczeń matematycznych bez użycia kalkulatora. Ćwiczenia oraz ich częstość dostosowywane są do pacjenta oraz chorób mu towarzyszących. Niemniej jednak każdy z nas powinien poświęcić ok. 10 minut na stymulację mózgu. (www)
Myślę, że każda aktywność fizyczna - spacer, nordic walking, jazda na rowerze, gimnastyka itp. są wskazane w każdym wieku. Wysiłek - czy to fizyczny czy intelektualny stymuluje pracę mózgu, odmładza go i dotlenia. Poznawanie coraz nowych rzeczy, zdobywanie umiejętności np.nauka języka, rozbudza naszą ciekawość, daje chęć do życia. Ciągle to praktykuję i wiem, że działa. Jeżeli robię coś co mnie interesuje, to się nie męczę, bawi mnie to i myślę, że jestem młodsza i bardziej sprawna. 

Starzy jesteśmy wtedy, gdy starzy się czujemy. Nie ilość zmarszczek i tempo chodu o tym decydują, ale fakt, jak długo nam się chce.

Nasz mózg nie tylko lubi "gimnastykę" intelektualną. Chce także być zdrowo odżywiany. Lubi:

Pożywienie dla mózgu (wskazówki nie tylko dla przedszkolaków)Ważny jest także sen. Naukowcy z Duke-NUS Graduate Medical School w Singapurze twierdzą, że skrócony sen przyspiesza starzenie się mózgu u osób starszych. (www) Można również powiedzieć, że sen to rodzaj "detoksu" dla mózgu. W czasie snu głębokiego mózg oczyszcza się z toksyn. Więcej na ten temat TUTAJ.

Zasadniczo sen dzieli się na dwa rodzaje – płytki i głęboki. Płytki to ten czas, kiedy śnimy, choć tak naprawdę nie wiadomo, po co istnieje. Najprawdopodobniej jest to nocny moment segregacji nagromadzonych informacji, czyli ich zapamiętywanie. Dla zdrowia organizmu o wiele ważniejszy jest sen głęboki, który wycisza mózg, spowalnia procesy fizjologiczne, w tym pracę serca czy trawienie. To wtedy człowiek ma odpoczywać i regenerować energię. Jest to czas niezwykle ważny, tym bardziej że to właśnie wtedy następuje naprawa uszkodzonych komórek mózgu! O ile bez fazy snu płytkiego można normalnie funkcjonować, o tyle bez fazy głębokiej nie da się żyć. Dlatego też brak snu lub jego kiepska jakość mają szerokie spektrum oddziaływania. (www)


Plan na jesień - aktywność fizyczna, dobra dieta i zdrowy sen!

KS


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz