środa, 11 listopada 2015

Protetyk słuchu - zawód przyszłościNiedosłuch dotyczy wielu ludzi. Niestety z każdej grupy wiekowej, choć przewaga jest po stronie osób starszych. Osłabienie słuchu to naturalna kolej rzeczy. Z wiekiem narządy pracują słabiej - dotyczy to także słuchu. 
Z drugiej strony w zastraszającym tempie rośnie liczba osób, które tracą słuch z powodu nadmiernego hałasu. Prowadzi on do mikrourazów kosteczek słuchowych. Nadmierna ekspozycja na hałas skutkuje degradacją komórek nerwowych odpowiedzialnych za odbiór dźwięku i przesyłanie go dalej do mózgu. Powodem mogą być również przebyte infekcje, wady wrodzone itp. Niedosłuch to nie tylko dyskomfort, to często wielki problem. U dzieci niedosłuch w znacznym stopniu wpływa na ich rozwój ogólny, naukę. 


Wiele schorzeń słuchu można leczyć. Najprostszą metodą w walce o dostęp do świata dźwięków są jednak aparaty słuchowe. Znalazłam gdzieś w sieci określenie "okulary dla uszu". Ładnie, ale o ile okulary są powszechnie akceptowane, to aparaty słuchowe nie. Z jakiegoś powodu mamy z tym problem. Pewnie w jakimś stopniu jest to kwestia ceny. Myślę jednak, że to także brak informacji na temat różnorodności i możliwości współczesnych aparatów.
Aparaty słuchowe to obecnie bardzo zaawansowane urządzenie elektroniczne. W dzisiejszym świecie producenci prześcigają się w miniaturyzowaniu tych urządzeń, aby były one jak najmniejsze, przy zachowaniu jak największej mocy wzmocnienia sygnału dźwiękowego. Oprócz odpowiedniego typu aparatu można wybrać sobie ulubiony kolor obudowy, czy dobrać do swoich potrzeb odpowiedni program słyszenia. (www)
www


Kto to jest protetyk słuchu?  
Większość z nas wie, że w przypadku problemów ze słuchem udamy się do laryngologa (otolaryngologa), audiologa. Jenak już w fazie badania słuchu możemy się zetknąć z protetykiem słuchu


Protetyk słuchu dobiera urządzenia wspomagające słyszenie, aparaty słuchowe, bada aparat narządu słuchu, świadczy opiekę audioprotetyczną osobom niedosłyszącym korzystającym z aparatu słuchowego.
 • Diagnozuje ubytki słuchu.
 • Dobiera i dostraja aparat słuchowy.
 • Uczestniczy w procesie wytwarzania wkładek usznych.
 • Instruuje pacjenta, jak posługiwać się aparatem i jak go konserwować.

Ten ciekawy i coraz bardziej poszukiwany zawód można zdobyć w szkole policealnej. Warto poszukać dobrej szkoły gdyż zawód jest obciążony dużą odpowiedzialnością. Wykonywanie pracy protetyka słuchu wymaga wiedzy i umiejętności rozróżniania niedosłuchu, czynników jego powstawania, umiejscowienia. Niezbędne są: umiejętność prowadzenia badań otoskopowych, znajomość akustyki, psychoakustyki, materiałów używanych w otoplastyce, umiejętność wykonywania odlewów ucha, znajomość technicznych parametrów aparatów słuchowych, przeprowadzania testów kontrolnych, a także działania środków stosowanych w protetyce słuchu na organizm człowieka.Biorąc pod uwagę stan zdrowia naszego społeczeństwa jest to niewątpliwie zawód przyszłości.

Informacje o zawodzie TUTAJ

KS

4 komentarze:

 1. Z każdym rokiem zwiększa się świadomość ludzi odnośnie zbawiennego dla wielu działania aparatów słuchowych. Sama zdecydowałam się sprawdzić czy takiego aparatu nie potrzebuję. Znalazłam na stronie http://medicus.com.pl/ najlepszą klinikę we Wrocławiu i zapisałam się tam na badania. Aparat był konieczny, abym mogła normalnie słyszeć co się wokół mnie dzieje. Po pierwszych dwóch tygodniach zapomniałam, że noszę ten aparat, a teraz już nawet o nim nie pamiętam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę zmuszona w najbliższym czasie zakupić aparta słuchowy. Czy ktoś korzystał z oferty https://www.geers.pl/ i może nieco szerzej wypowiedzieć się na ten temat?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń