środa, 25 maja 2016

SzparagiNa śniadanie jajecznica ze szparagami i szpinakiem, na obiad młode ziemniaki ze szparagami i .... itd. Sezon szparagowy w pełni, kto nie korzysta niech żałuje.

Szparagi są nie tylko smaczne, ale także zdrowe. A jedną, ale dla mnie bardzo istotną zaletą jest to, że przygotowuje się je bardzo szybko. Zwłaszcza zielone i te lubię najbardziej. Są jeszcze białe i fioletowe (podobno, nigdy nie widziałam). Są to jedne z pierwszych wiosennych warzyw, więc może dlatego tak chętnie są jedzone. Długo musieliśmy czekać na świeże i wyhodowane lokalnie rośliny.


Jakie są zalety jedzenia szparagów?
  • są niskokaloryczne, mają niski indeks glikemiczny (dla diabetyków),
  • są doskonałym źródłem kwasu foliowego, witaminy A, witaminy z grupy B, witaminy C oraz beta karotenu, wapnia i błonnika,
  • wysoka zawartość potasu, niska podaż sodu w połączeniu z aktywnym aminokwasem asparaginą wpływają na ich moczopędne właściwości (dla osób z nadciśnieniem), 
  • duże ilości białka - glutationu , który odgrywa ważną rolę w zwalczaniu m. in. nowotworów i choroby Alzheimera.
Niektórzy muszą uważać - warzywa te zawierają puryny, które mogą powodować gromadzenie się kwasu moczowego w organizmie. Dlatego nie powinny w nadmiarze spożywać ich osoby cierpiące na dnę moczanową i kamienie nerkowe. U niektórych osób warzywa te powodują również wzdęcia.


Przepisów na przysmaki ze szparagów jest dużo, często są bardzo proste. Zawsze ładnie wyglądają i dają duże możliwości do popisania się tym bardziej pomysłowym i kreatywnym kucharzom.Smacznego :)

KS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz