poniedziałek, 6 czerwca 2016

Nowotwory skóry - profilaktyka
Zbliżają się wakacje i w końcu będziemy mieć czas na wyjazdy, plażę i przyjemności na słońcu. Kto o tym nie marzy przez cały rok siedząc w biurze czy w szkole? I chociaż słońce to życie i zdrowie, to jest ciemna strona tej przyjemności. Jak wszystko, słońce jest dobre, ale z umiarem. 
Z opalaniem wiąże się przyjmowanie dużej dawki promieniowania UV, a to z ryzykiem nowotworu skóry. Największe ryzyko zachorowania mają osoby, które podczas wakacji intensywnie się opalają i często mają skórę poparzoną przez słońce.


Dzieci i młodzież są najbardziej podatni na szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego. Według szacunków Międzynarodowej Agencji ds. Badań nad Rakiem blisko 25 proc. czasu spędzonego na słońcu przypada na okres przed 18. rokiem życia. Młodzi ludzie otrzymują największe dawki promieniowania UV i najczęściej miewają poparzoną przez słońce skórę. Do niebezpiecznego dla zdrowia bilansu liczą się wszystkie przypadki, gdy skóra „spiekła się na raka”. Ich efekty sumują się przez całe życie, od najwcześniejszych lat. (www)
Prawdą  jest, że potrzebujemy słońca, aby nasz organizm wytworzył witaminę D bardzo nam potrzebną i której znaczne niedobory ma większość ludzi w naszej szerokości geograficznej. Jednak należy pamiętać, że wystarczą nam spacery i krótka ekspozycja na słońce np. 20 minutowa. Najważniejsze, aby nie dopuścić do poparzenia skóry. 


W niewielkich ilościach promieniowanie ultrafioletowe rzeczywiście sprzyja zdrowiu. Poza tym, że uruchamia produkcję witaminy D, także leczy krzywicę, żółtaczkę, łuszczycę i zmiany alergiczne na skórze. Nadmiar promieniowania słonecznego uszkadza skórę, oczy i osłabia działanie układu odpornościowego. Najgroźniejsze skutki opalania, to rak skóry i katarakta. Ultrafiolet uszkadza komórkowe DNA. Uszkodzenie to może być wielokrotnie powielane i powstaje trwała mutacja. Jeśli ta zmiana zajdzie w genie związanym z procesem karcynogenezy, wówczas komórka zamienia się w komórkę nowotworową. (www)
Ponieważ nie wszyscy, zwłaszcza młodzi, interesują się problemem wystarczająco Stowarzyszenie "Zdrowie" przystąpiło do realizacji projektu edukacyjnego Profilaktyka nowotworowa poprzez edukację poświęconego właśnie profilaktyce nowotworów skóry. 


Projekt kierowany jest do do osób w wieku 17-25 lat, szczególnie uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu brzeskiego. Celem będzie uświadomienie konieczności ochrony skóry przed promenowaniem UV, które przyczynia się do większej zachorowalności na raka skóry. W czasie wykładów uczestnicy będą poinformowani o właściwej pielęgnacji skóry w celu zapobieganiu nowotworowi skóry. Wkłady prowadzone będą przez kosmetologów. Po cyklu wykładów odbędą się warsztaty i badaniami skóry urządzeniem Skin Analizer Nati V3 pod kątem zmian pigmentacyjnych, poziomu nawilżenia skóry, natłuszczania i złuszczania, jakie skóra wykazuje pod wpływem niekorzystnego działania promieni słonecznych. 


Projekt, jako zadanie publiczne Starostwa Powiatu Brzeskiego będzie realizowany w czerwcu i we wrześniu 2016 roku. W czerwcu odbędą się wykłady w szkołach, a we wrześniu badania skóry i porady przeprowadzone będą w pracowni kosmetycznej Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu. 


KS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz