piątek, 5 sierpnia 2016

Pomidory
Pomidory. Uwielbiam!!! To prawdziwie królewskie jedzenie, za które jestem wdzięczna królowej Bonie. Właśnie ugotowałam zupę pomidorową, zaraz przygotuję sos - pomidorowy oczywiście - do spaghetti i pewnie jakąś sałatkę z pomidorami. A przecież jest jest tyle innych możliwości przygotowania super jedzenia z tych pysznych i zdrowych warzyw.Oczywiście najlepsze są te zerwane z krzaka w ogródku. Jeszcze ciepłe od słońca i pachnące. 

Co takiego mają pomidory poza zapachem i niepowtarzalnym smakiem?

Pomidory zawierają dużo witamin i minerałów wśród których są: witamina C, K, E, B1, B2, B3, B6, kwas foliowy, błonnik, biotyna, potas, sód, fosfor, magnez, wapń, żelazo, miedź, cynk i mangan. Zawierają również sporo minerałów i mikro elementów jak np. potas, który jest moczopędny, dzięki czemu obniża ciśnienie krwi, wapń, który wpływa na stan kości oraz bóle mięśni, magnez, który chroni przed osłabieniem i nieprawidłową pracą serca, mangan, który jest niezbędnym elementem przemiany materii, miedź, która wpływa na stan serca i ciśnienie krwi, kobalt, który pomaga tworzyć hemoglobinę oraz żelazo, które chroni przed miażdżycą. Ponadto pomidory zawierają likopen, najsilniejszy przeciwutleniacz z grupy, do której należy beta-karoten. Likopen zapobiega zawałom serca, miażdżycy, ma także działanie antynowotworowe i chroni przed nowotworami np. szyjki macicy bądź płuc oraz zwyrodnieniem plamki żółtej. 
Pomidory są zasobne również w kwas chlorogenowy i kwas p-kumarynowy czyli związki hamujące powstawanie rakotwórczych nitrozamin. Działanie tych substancji zwalnia procesy starzenia i zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów. Najnowsze badania koncentrują się nad wpływem tych związków na raka płuc. Nitrozaminy to najsilniejszy kancerogenny składnik tytoniu. Tak więc zablokowanie ich przez lecznicze kwasy pomidora daje szanse na znaczące zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka płuc. Pomidory wykorzystywane są również w kosmetyce, gdyż doskonale nawilżają naskórek, rozjaśniają cerę, a także leczą wypryski wieku młodzieńczego. Ponadto naukowcy dowiedli, że pomidory podwyższają poziom prokolagenu. Jego utrata prowadzi do wiotczenia skóry. Stwierdzono też, iż podwyższony poziom likopenu, ograniczający uszkodzenia DNA, spowalnia proces starzenia się skóry. (www)


Pomidory, bezsprzecznie, są zdrowe, aczkolwiek w niektórzy nie powinni ich spożywać. Kto nie powinien jeść pomidorów?
  • osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów,
  • chorzy na dnę moczanową,
  • osoby cierpiące na zgagę,
  • alergicy,
  • karmiące mamy (pomidory mogą wywołać u dziecka reakcję alergiczną).

Sezon pomidorowy w pełni, więc korzystajmy z dobrodziejstw natury. Kilka chwil w kuchni, a potem uczta dla podniebienia i zdrowie dla całego organizmu. Kto nie wie jak wykorzystać pomidory - parę przepisów TUTAJ

Smacznego. KS :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz