środa, 7 grudnia 2016

Dieta w Przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP)

Przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP) towarzyszą zmiany w układzie oddechowym oraz zmiany pozapłucne takie jak m.in. kacheksja, osteoporoza, zanik beztłuszczowej masy ciała, depresja, niedokrwistość oraz zwiększona zapadalność na choroby układu krążenia.

Występujące zaburzenia odżywienia mogą przyjmować dwie formy u osób z POChP sa to:
  • niedożywienie (30-60 % u pacjentów hospitalizowanych oraz 10-45 % u pacjentów ambulatoryjnych) - występuje tutaj niedożywienie białkowo - energetyczne. Utrata masy ciała u pacjentów z POChP w szczególności masy mięśni szkieletowych jest związana z większą podatnością na zaostrzenie objawów oddechowych i jest niezależnym czynnikiem ryzyka powstawania licznych powikłań w POChP. U pacjentów z POChP, u których wskaźnik BMI jest poniżej 20 kg/m2  wskazuje na możliwą hospitalizcje tych osób i może wskazywać na ryzyko zaostrzenia objawów choroby. Zalecanymi wskaźnikami BMI to zakres 20 - 25  kg/m2. W leczeniu osób z POChP z niedożywieniem zasadnicza rolę odrywa odpowiednia ilość węglowodanów do tłuszczy z przewagą tłuszczy. Białko jest podawane w ilości w 1 g/kg mc./dzień.
  • nadwaga oraz otyłość - należy tutaj dążyć do obniżenia masy ciała. U osób otyłych z POChP są nasilone objawy ze strony układu oddechowego oraz jest obniżona jakość życia w porównaniu z osobami o należnej masie ciała. Jednak coraz częściej wykazuje się na ochronną rolę  nadwagi i otyłości w wielu przewlekłych chorobach wyniszczających m.in. w POChP. Te ochronne zjawisko nadwagi i otyłości nazwano "paradoksem otyłości", gdyż według Collins i wsp. [27] potwierdzili, że pacjenci z nadwagą (BMI=25,0-29,9 kg/m2) lub otyłością (BMI>30 kg/m2) byli rzadziej hospitalizowani w przypadku zaostrzenia objawów choroby, niż pacjenci z należną masą ciała lub z niedowagą. 

Pacjentom dobrze odżywionym zaleca się zbilansowaną dietę według modelu talerza zdrowego żywienia. Talerz zdrowego odżywiania jest graficzne przedstawienie ogólnych zasad prawidłowego odżywiania. Talerz jest podzielony na cztery części i do każdej części jest przypasowany odpowiedni kolor:

czerwony - owoce
pomarańczowy - produkty zbożowe
zielony – warzywa 
fioletowy – produkty białkowe. 
niebieski - nabiał.

www

Zalecenia odnośnie zdrowego żywienia według Instytutu żywności i żywienia:

  1. Spożywaj posiłki regularnie od 4 do 5 posiłków na dzień co 3-4 godziny.
  2. Warzywa i owoce jedz najczęściej i niech stanowią połowę, tego co zjadasz. Warzywa powinny stanowić w proporcji 3/4 zaś owoce 1/4.
  3. Codziennie spożywaj co najmniej 2 duże szklanki mleka, można je zastąpić jogurtem, kefirem i częściowo serem.
  4. Ogranicz spożycie mięsa (szczególnie czerwonego mięsa oraz przetworzonych produktów mięsnych do ok. 0,5 kg/tydzień). Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja.
  5. Ogranicz spożycie tłuszczy zwierzęcych, zastąp je olejami roślinnymi.
  6. Nie dosalaj produktów, zastąp sól ziołami.
  7. Pij co najmniej 1,5 litra wody dziennie.
  8. Nie spożywaj alkoholu.

dietetyk Piskorska Barbara

Kopiowanie niniejszego artykułu lub jego części jedynie za pisemną zgodą autora.
Dzielenie się artykułem poprzez podanie linka do niego, jak najbardziej zalecamy.

Bibliografia:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz