środa, 7 grudnia 2016

Leczenie POCHP poprzez masaż segmentarnywww

Za tajemniczym skrótem POCHP kryje się współczesna cywilizacyjna choroba – przewlekła obturacyjna choroba płuc. Jest ona stanem chorobowym charakteryzującym się obecnością zwężenia dróg oddechowych. Spowodowane jest ono przewlekłym zapaleniem oskrzeli i rozedmą płuc. Ograniczenie to jest zwykle postępujące i wiąże się z nieprawidłową odpowiedzią zapalną płuc na szkodliwe pyły i gazy. Wśród innych czynników ryzyka wymienia się również narażenie zawodowe na pyły przemysłowe i substancje chemiczne, spalanie w warunkach domowych biomasy, skażenie powietrza atmosferycznego, czynniki genetyczne oraz palenie papierosów. Choroba ta jest bardzo zdradliwa, ponieważ początkowo nie daje żadnych objawów. Z czasem pojawia się niewinny kaszel, którego intensywność systematycznie się zwiększa. Kolejnym etapem przebiegu choroby jest pojawienie się śluzowej plwociny wraz z kaszlem, która w czasie zakażenia zamienia się w ropę. Gdy pojawia się duszność postęp choroby jest już bardzo duży, ze względu na znaczne zmniejszenie możliwości czynnościowych płuc.
  
POCHP można skutecznie leczyć masażem segmentarnym. Masaż ten jest Terapią neuroodruchową służącą do leczenia stanów chorobowych poprzez oddziaływanie na unerwienie odchodzące od kręgosłupa. W chorobach narządów wewnętrznych są odcinki skóry, które wykazują szczególną wrażliwość na bodźce. Badania udowodniły istnienie bezpośrednich powiązań pomiędzy narządami wewnętrznymi, a skórą, kośćmi czy mięśniami. Powiązania te powodują, że procesy chorobotwórcze toczące się w danym narządzie wywołują zmiany w odpowiedniej tkance skórnej, okostnej czy mięśniowej. W chorobach układu oddechowego Pacjent będzie odczuwał bolesność okolicy łopatek, dolnych żeber zarówno z przodu jak i z tyłu ciała, obojczyków, mostka, mięśni okolicy klatki piersiowej, szyi i karku. Proszę zwrócić uwagę jak mądry jest organizm człowieka, który poprzez bolesność zewnętrznych okolic ciała informuje nas o problemach toczących się w jego wnętrzu. 

Poprzez wykonywanie odpowiednich technik masażu segmentarnego można wpływać na regulację narządów wewnętrznych, tym samym działając na nie leczniczo. Unerwienie przykręgosłupowe mające wpływ na układ oddechowy biegnie od połowy odcinka szyjnego kręgosłupa, a kończy się pod koniec piersiowego odcinka kręgosłupa. Obejmuje więc całą okolicę klatki piersiowej gdzie znajdują się płuca. Terapeuta odpowiednimi technikami wykonywanymi wzdłuż kręgosłupa przekazuje bodziec leczniczy, który biegnąc przez unerwienie dociera do danego narządu wewnętrznego.

Celem masażu jest m. in. działanie odżywcze na tkanki okolicy klatki piersiowej, poprawa wymiany gazowej zachodzącej w płucach, zwiększenie elastyczności mięśni powodujące poprawę ruchliwości klatki piersiowej dzięki czemu Pacjent jest w stanie głębiej oddychać i tym samym lepiej dotleniać organizm, ułatwianie odkrztuszania wydzieliny zalegającej w płucach, działanie przeciwbólowe, usuwanie składników pozapalnych, ogólna regeneracja układu oddechowego, a w ślad za tym poprawa spełniania przez niego swoich podstawowych funkcji.

dyplomowany Technik masażysta, Arkadiusz Kamiński

Kopiowanie niniejszego artykułu lub jego części jedynie za pisemną zgodą autora.
Dzielenie się artykułem poprzez podanie linka do niego, jak najbardziej zalecamy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz