sobota, 20 maja 2017

PrzyszłośćWiele osób zastanawia się nad swoją przyszłością zawodową - i słusznie. Dobry wybór, to gwarantowany sukces. Oczywiście w dzisiejszym świecie nie podejmujemy decyzji raz na całe życie. Praca w jednym miejscu przez 30 lat już jest raczej niemożliwa. Jedną z ważniejszych kompetencji zawodowych jest umiejętność przekwalifikowania się, łatwość w uczeniu się nowości.W szkołach coraz częściej stawia się na doradztwo zawodowe - dzieci i młodzież mogą poznać nowe, ciekawe zawody. To czego dzisiaj uczymy w szkołach prawdopodobnie nie będzie bardzo przydatne za 20 lat, dlatego warto już dziś zastanowić się jakie zawody będą popularne w przyszłości. Sporo jest na ten temat informacji w sieci. Czasami wyglądają na "wróżenie", ale niektóre opinie mają mocne uzasadnienie. Na przykład rozsądne wydaje się prognozowanie popularności zawodów związanych z mechaniką czy informatyką. Jesteśmy otoczeni różnymi urządzeniami, które są nam bardzo potrzebne, a które ktoś musi produkować, naprawiać, programować. Podobnie jest z grupą zawodów powiązanych w opieką nad ludźmi. Niestety tak jak maszyny, my również potrzebujemy dobrego "serwisu". Jakkolwiek to brzmi.


Opieka zdrowotna, wszelkiego rodzaju terapia będą cieszyły się popularnością. Obecnie coraz więcej uwagi poświęcamy naszemu zdrowiu, kondycji fizycznej, urodzie. Z drugiej strony jesteśmy starzejącą się populacją - niedługo 25% naszego społeczeństwa będą stanowili ludzie po 65 roku życia. Może to nie dramat - żyjemy teraz do 80-85 lat - jednak nasze, nawet zadbane i wysportowane ciała, będą wymagały wsparcia, uwagi czasem pomocy.Dlatego zawody zwane popularnie "pomocowymi" uważam za przyszłościowe. Do takich zawodów można zaliczyć opiekuna medycznego, terapeutę zajęciowego, czy protetyka słuchu. Dzisiaj to zawody niszowe z czasem będą coraz bardziej potrzebne. Choćby protetyk słuchu - niebawem stanie się równie potrzebny jak specjalista dobierający okulary (ortoptysta). Nasze zmysły z wiekiem potrzebują wsparcia i korekty. Bardzo wiele osób cierpi z powodu niedosłuchu czy braku ostrości widzenia. Kiedyś był to duży problem. Dzisiaj, to kwestia dobrania aparatu słuchowego czy szkieł. 


Równie potrzebne będą wszelkiego rodzaju zabiegi rehabilitacyjne, masaże. Tryb życia, wszechogarniający pośpiech, stres, choroby cywilizacyjne odciskają swoje piętno. Wielu z nas cierpi z powodu dysfunkcji. Ważnym wydaje się problem ludzi starych, którzy często pozostają pod opieką specjalistycznych zakładów. Wymagają wsparcia psychicznego, medycznego oraz terapii usprawniającej fizycznie i społecznie. Terapia zajęciowa jest doskonałym dopełnieniem działań lekarzy. Dzięki terapii zajęciowej osoby, które wymagają wsparcia w różnych obszarach swojego funkcjonowania, mogą przełamywać kolejne bariery, czuć się potrzebne i powoli wracać do zdrowia. Nawet te osoby, które nie mają wskazań medycznych do terapii mogą z niej skorzystać, gdyż pozwala ona  na kontakt z innymi ludźmi, a problem samotności w zaawansowanym wieku jest poważny. Wielowymiarowość terapii zajęciowych sprzyja zachowaniu poczucia wspólnoty z innymi oraz daje możliwości własnego rozwoju. U wielu starszych osób przyczyniać się to może do odnowy cech i zdolności, które zanikły w wyniku choroby czy wieku. Niezmiernie ważną rolą terapii jest zaspokajanie potrzeb samorealizacji oraz potrzeba stałego kontaktu z ludźmi. Do tego zapewnia możliwość rozwoju hobby i wypełnienia wolnego czasu. Najczęściej na terapie zajęciowe składają się zajęcia prowadzone w grupie. 


Wyżej opisane zawody można zdobyć w szkołach policealnych. Jedną z nich, którą polecam, jest Zespół Szkół Medycznych w Brzegu (www.medykbrzeg.pl). Szkoła z tradycją, dobrą kardą i wyposażeniem, nieodpłatna, dająca gwarancję na dobre przygotowanie i zdane egzaminy.

Praca z ludźmi, zwłaszcza z chorymi, starymi czy niepełnosprawnymi wymaga wiedzy, umiejętności oraz rozwiniętych kompetencji społecznych. Takich kwlifikacji nie da kilkudziesięciogodzinny kurs czy kilka przeczytanych książek. W szkole dzięki kontaktom ze specjalistami, wielogodzinnym ćwiczeniom można zdobyć naprawdę świetne przygotowanie zawodowe.

KS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz