niedziela, 29 kwietnia 2018

Stres egzaminacyjny
Maj i kwitnące kasztanowce często kojarzą się nie tylko z wiosną, ale także z maturą. Mimo że ten egzamin zdawałam dawno i nie był jakoś szczególnie trudny, to do dziś pamiętam stres, jaki towarzyszył mi w ciągu tych kilku dni. 

Właśnie teraz zaczyna się sezon egzaminacyjny - matura, egzaminy zawodowe, dyplomowe. Wiele osób będzie w najbliższym czasie stawać w obliczu konieczności sprawdzenia swojej wiedzy i odporności. Nie tylko młodzi reagują lękiem na egzaminy. Często także dorośli mają z tym problem.


Stres jest naturalną reakcją człowieka (zwierzęcia) na zagrożenie. Jest potrzebny, ale zbyt silny, przeszkadza. Odczuwamy ten stan jako nieprzyjemne uczucie połączone z lękiem. I tu zaczyna się problem - nasze mózgi nie "lubią" uczyć się w takich warunkach. Mamy problem z zapamiętywaniem, analizowaniem czy przetwarzaniem informacji. Mamy również problem z przypomnieniem sobie tego, czego się wcześniej nauczyliśmy. Każdy na pewno pamięta sytuacje, gdy po egzaminie (kiedy stres znika) wszystko nagle się przypomina. Dlaczego o tym nie pamiętałam na egzaminie??? Poza tym lęk powoduje, że tracimy wiarę we własne możliwości, tracimy motywację. Jednak nie jest moim celem nikogo straszyć. Przeciwnie. Stres można i należy oswajać.Ludzie różnie reagują na stres. Jednak dotyka nas wszystkich. Dlatego warto nauczyć się radzić sobie z nim. Każdy będzie miał swoje sposoby i strategie. Najlepsze, co możemy zrobić, to zadbać o relaks i dobre samoczucie - sen, spacer, kontakt z naturą. Zaplanować działania, nie spieszyć się, uporządkować otoczenie. Jednym ze skutecznych ćwiczeń antystresowych jest wyobrażenie sobie miejsca, w którym będziemy czuć się bezpiecznie. Im wizualizacja będzie bardziej szczegółowa, tym lepiej - powinniśmy spróbować poczuć otoczenie, usłyszeć dźwięki, zauważyć jak najwięcej szczegółów. Pozwólmy naszej wyobraźni działać.....

Przeniesieniu się w nasze wyimaginowane zacisze pomogą ćwiczenia oddechowe.


Na przykład oddychanie na 5: 
Oddychaj przeponowo. Weź powoli oddech przez nos licząc w myślach do 5 i skupiając myśli naliczeniu i oddechu. Następnie, wstrzymaj oddech, po czym, znów licząc do 5, spokojnie wypuść powietrze przez usta.

Przed nami kilka wolnych dni. Piękna pogoda. Warto wykorzystać ten czas na zadbanie o siebie i swoją motywację. Może jeszcze trzeba coś powtórzyć przed egzaminem, ale spokojnie - stres to normalny stan. Każdy sobie poradzi. W razie chwilowych problemów - zastosuj ćwiczenia relaksacyjne. 

Powodzenia :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz