środa, 31 grudnia 2014

Jak pokonać stres? cz.2Ponieważ nie zawsze mamy możliwość by spotkać się z przyjaciółmi czy pójść na spacer po trudnym dniu w pracy czy w domu, w celu skuteczniejszej relaksacji można stosować różne ćwiczenia relaksacyjne. Są to różnego rodzaju techniki, które prowadzą do odprężenia tak ciała, jak i umysłu. Ułatwiają one nam odprężenie, niwelują nadmierne napięcie naszego organizmu. W przypadku wszystkich technik pamiętajmy o ogólnych zasadach ich stosowania:

  • należy znaleźć jakieś spokojne miejsce bez zakłócających bodźców czy jarzących się świateł; 
  • przed wykonywaniem ćwiczeń dobrze jest rozluźnić ciasne części garderoby, zdjąć okrycie wierzchnie (marynarkę, kurtkę czy żakiet), krawat, okulary, wyjąć soczewki kontaktowe.

Muzka relaksacyjna i wizualizacja

Istnieje wiele badań wskazujących na bezpośredni i wyraźny wpływ muzyki na nasz stan wewnętrzny. Muzyka może wywoływać najróżniejsze emocje. Może budzić nas do życia, uspokajać nasz umysł, motywować lub odprężać.
Muzyka relaksacyjna powinna znaleźć się w Twoim stałym repertuarze muzycznym na każdy dzień. Najlepiej jest ją słuchać gdy jest się zmęczonym lub przytłoczonym pędem codzienności – po szkole, po pracy, po całym dniu bieganiny. Muzyka relaksacyjna pomaga się na chwilę wyłączyć, odpocząć, zapomnieć o reszcie świata.Podobną funkcję pełni słuchanie odgłosów przyrody (zwłaszcza, jeśli połączymy je z wizualizacją – wyobrażaniem sobie różnych krajobrazów i przyjemnych widoków) – szumu morskich fal, drzew, płynącego potoku, śpiewu ptaków, odgłosu wiatru. 

Przykład tekstu do wizualizacji (do wykonywania podczas słuchania spokojnej muzyki)

Na łodzi

„Siedzisz lub leżysz wygodnie (ok. 10 sek.). Oczy masz zamknięte. Doznajesz swojego ciała całkowicie świadomie i intensywnie. Jesteś ciężki, rozluźniony i spokojny. Ręce i ramiona są bardzo ciężkie. Kark i barki są bardzo ciężkie. Stopy i nogi są bardzo ciężkie. Twarz jest rozluźniona i odprężona. Rozluźniasz się, całe napięcie spływa – daleko od ciebie. Jesteś całkowicie zrelaksowany. Znajdujesz się na morzu, w łodzi. Leżysz na łodzi, czujesz dotyk ciepłego, drewnianego dna. Zapach drewna, ciepło słońca, jest przyjemnie. Czujesz delikatne kołysanie łodzi. W górę w dół, w górę w dół. Czujesz, że twój oddech ma ten sam rytm – wdech i wydech. Ogarnia cię spokój. Jesteś ciężki, ciepły, swobodny i spokojny. Słyszysz jak fale delikatnie uderzają o burtę. Dźwięk ten działa uspokajająco. Jesteś zupełnie spokojny i odprężony. Słyszysz szum morza. Patrzysz na niebo. Widzisz małą chmurkę na horyzoncie.
Pozwalasz się nieść falom. Jesteś spokojny, rozluźniony, odprężony. Czujesz się doskonale we własnej skórze. Jesteś zupełnie spokojny i całkowicie odprężony.
Wróć teraz do klasy. Zwiń dłonie w pięści, wyciągnij i rozciągnij ręce, przeciągnij się i ziewnij, otwórz oczy.” (www)

Medytacja

Flickr


Chaotyczny jak sztorm umysł może być również spokojny jak ocean w bezwietrzny dzień. Ostatnio modne praktykowanie medytacji nie jest popularne bez powodu – ludzie dostrzegli nonsens życiowego pośpiechu i zaczęli doceniać chwile wspaniałej ciszy, którą tworzą w swojej głowie dzięki medytacji.
Czym jest medytacja? W dużym skrócie medytacja to praktyki mające na celu oczyszczanie umysłu z myśli i wyobrażeń. To w pewnym sensie stan nie-umysłu, czyli stan świadomości. Podczas medytacji jesteś obecny, jesteś w tu i teraz. 
Chciałbyś zacząć medytować ale nie bardzo wiesz jak zacząć? Dobrze się składa, ponieważ podobnie było ze mną oraz innymi poszukiwaczami. Naczytałem się wielu rzeczy, próbowałem wielu technik ale nie udawało mi się pomedytować, głównie kończyło się na frustracji i bezczynnym siedzeniu :) Dopiero w Sahaja Yodze zrozumiałem dlaczego tak się działo. Pozwól, że zaoszczędzę Ci trudu i podzielę się z Tobą moimi doświadczeniami, które na pewno pomogą Tobie w dotarciu do tego czego poszukujesz więcej

lub tutaj:
Nauka medytacjicdnTo tyle w 2014 roku. Do spotkania w przyszłym 2015!

Udanego Sylwestra. Potem spacer i relaksacja przy kominku z muzyką w tle.
A w przyszłym roku jedziemy oglądać sztuczne ognie w Londynie. Jest na co popatrzeć :)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz