czwartek, 4 grudnia 2014

Prezenty, choinki, święta ...Flickr

Wszyscy lubimy święta, a zwłaszcza świętowanie, czyli błogie "nicnierobienie". Jednak przyjemność z lenistwa jest tym większa, im więcej wysiłku włożymy w przygotowania do tych cudownych chwil. To oczywiście moja, subiektywna opinia, ale pozwolę sobie się nią z Wami podzielić.
Jestem osobą pracowitą, ale moje umiejętności i działania niewiele wspólnego mają z działalnością artystyczną lub nawet zbliżoną do tworzenia ładnych, przestrzennych form. Nie przeszkadza mi to jednak podziwiać w ludziach ich talentów i determinacji z jaką poświęcają się sztukom pięknym. 


Tworzenie, nawet form użytkowych, zaliczam do wyższych - dla mnie niedostępnych - umiejętności. W szkole, nasza koleżanka, Joasia, zorganizowała warsztaty plastyczne. Niby praktyczny temat - Pakownie prezentów, ale ile tam było kolorów, form i "smaczków" cieszących oko patrzącego. A jak będzie cieszyć się osoba obdarowana, gdy otrzyma prezent opakowany pięknie, samodzielnie i z fantazją? 


Ci, którzy byli i doświadczyli, pewnie wiedzą. Pozostałym pozostaje popatrzeć na zdjęcia, które niestety nie oddają rzeczywistości - fotografia, to też sztuka :), ale o tym innym razem - albo poprosić o kolejne warsztaty i nauczyć się wykonywać te małe "cudeńka".


Jak już było na tym blogu powiedziane, zajęcia plastyczne spełniają w życiu ludzi ważną rolę. Nawet dla takich osób jak ja, którym poskąpiono talentów, jest to radość i satysfakcja. Dzieci, dzięki "tworzeniu" rozwijają zdolności manualne, które przekładają się na rozwój mózgu. Zacytuję modną ostatnio propagatorkę neurodydaktyki Marzenę Żylińską: "Narządem, które mocno stymuluje rozwój mózgu są ręce, ponieważ mają one reprezentację w korze mózgowej. (...) Im więcej zmysłów bierze udział w poznawaniu świata, tym więcej struktur mózgowych jest aktywowanych". Nasze mózgi są plastyczne przez całe życie. Nie tylko dzieci odnoszą korzyści ze stymulacji sztuką. Dorośli także. 


No i jeszcze arteterapia - leczenie sztuką. Tyle korzyści i same przyjemności. Zapraszamy na warsztaty plastyczne do Medyka.

PS. Można też poćwiczyć w domu :)


KS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz