piątek, 7 października 2016

Leczenie chorób żołądka poprzez masaż
Jedną ze sztuk masażu mającą leczniczy wpływ w przypadku chorób żołądka jest japońska sztuka masażu Shiatsu. Podstawą jej leczenia jest Medycyna Chińska i z niej wywodzące się Meridiany. Owe Meridiany to niematerialne Kanały Energetyczne biegnące w naszym ciele. W przypadku Żołądka, Terapeuta opracowuje całą przednią powierzchnię ciała od stóp aż po głowę. Na przebiegu Kanału Energetycznego znajdują się małe punkciki, których stymulacja kciukiem Terapeuty wzmaga lecznicze działanie masażu. Przykładem punktów zlokalizowanych wzdłuż Meridianu Żołądka jest tzw. „Wewnętrzny dziedziniec”, który przynosi ulgę przy nadkwasocie, Liangqiu działa przy owrzodzeniach żołądka, Zusanli czyli "Wielki lekarz" leczy w bólach i nieżytach żołądka czy też Lidui tzw. pkt uspokajający pomagający przy wzdęciach brzucha. Zgodnie z filozofią Shiatsu zaburzenia w przepływie Energii Kanału Żołądka powodują choroby tegoż narządu. Terapeuta wykonując uciski różnymi częściami dłoni i ręki reguluje przepływ Energii, tym samym działając uzdrawiająco na dany narząd wewnętrzny. 


Przyczyn problemów z żołądkiem Medycyna Chińska szuka nie tylko w wadach genetycznych, powikłaniach po innej chorobie, nadużywaniem leków czy nieprawidłowym odżywianiu, ale również w stanie Umysłu. Stres i zamartwianie się są jednym z tych stanów, który ma niebagatelny wpływ na stan naszego zdrowia. Pewna moja Pacjentka nigdy wcześniej nie miała problemów z żołądkiem. Po wypadku samochodowym, w wyniku którego doznała urazu odcinka szyjnego kręgosłupa, pojawiła się u niej choroba wrzodowa żołądka. Samo przeżycie wypadku wywołało u niej silny stres. Długa rekonwalescencja i powolne powracanie do zdrowia spowodowało wzrost napięcia wewnętrznego, ponieważ bała się że nie będzie mogła wrócić szybko do pracy przez co ją zwolnią, pozostawiając bez środków do życia. Zamartwiała się też powagą urazu, którego doznała. Nigdy wcześniej nie miała poważnych problemów zdrowotnych i roztaczała wizję, w której już nigdy nie wróci do pełnej sprawności.  Jest to jeden z przykładów, który obrazuje jak stres czy ciągłe zamartwianie się wpływają niszczycielsko na nasz organizm. Żołądkowi według Medycyny Chińskiej, przypisany jest aspekt Duchowy „Yi”. Yi oznacza intelekt, stąd też stan naszego Umysłu bezpośrednio odbija się na żołądku.


Kondycja naszego żołądka odzwierciedla się na twarzy. W przypadku nieprawidłowej pracy tegoż narządu nalot na języku będzie gruby biały bądź gruby żółty. Wargi ust natomiast będą suche, popękane, a kolor ich spłowieje. Dodatkowo, jako że Meridian Żołądka panuje nad mięśniami, mogą pojawić się bóle pochodzenia mięśniowego czy nawet zaburzenia czucia w którejś z kończyn. 
Zabieg Shiatsu wykonywany jest, odmiennie w stosunku do podejścia Europejczyka, na specjalnym materacu bądź futonie ułożonym na podłodze. Pacjent podczas zabiegu leży na nim w pozycji na plecach, na brzuchu czy na boku w zależności od potrzeb Terapii. Wynika to z wiary człowieka Orientu w zbawienny wpływ ziemi na człowieka. Stąd też ten kontakt z ziemią jest gloryfikowany w Shiatsu. Terapia żołądka metodą Shiatsu składa się z 10 jednogodzinnych zabiegów wykonywanych co drugi dzień. Po zakończeniu pełnej serii spotkań następuje dwutygodniowa przerwa i ponowienie kolejnych spotkań masażu. Leczenie trwa tak długo, aż nastąpi całkowite wyleczenie narządu wewnętrznego bądź też zatrzyma się ono na poziomie, którego z pewnych powodów nie da się przekroczyć.

Warto skorzystać z Terapii Shiatsu i tym samym wiedzy Medycyny Chińskiej. Pacjenci są zazwyczaj zadziwieni jak dobre efekty można osiągnąć poprzez pracę na Kanałach, które nie są sklasyfikowane w żadnym podręczniku do anatomii człowieka. Jedyne co musi Pacjent sobie dać to czas i cierpliwość, wtedy z pewnością nastąpi proces zdrowienia. Masaż Shiatsu skierowany jest również do osób zdrowych, ponieważ zgodnie z myślą Medycyny Chińskiej sztuką jest leczyć po to, aby zapobiegać chorobom, a nie wtedy kiedy one już się pojawią. Opracowywanie Meridian u osób zdrowych zapobiega chorobom w przyszłości i wzmaga ogólną witalność naszego organizmu. Oprócz tego masaż wprowadza Pacjenta w stan głębokiego relaksu, a także ma zbawienny wpływ na Umysł i Emocje. Polecam Państwu skorzystać z masażu Shiastu w doborze metod leczenia własnych problemów zdrowotnych. Z pewnością odczują Państwo pozytywne właściwości Shiatsu po pierwszym zabiegu.


Shiatsu Bodywork, Arkadiusz Kamiński
Odpowiadamy na pytania Czytelników: dieta.masaz@gmail.com
2 komentarze:

  1. Tak sobie myślę, że w sumie masaż kręgosłupa lędźwiowego może mieć wpływ na żołądek. No i masaż kręgosłupa piersiowego. Ja mam tam przepuklinę i jak źle chwycę, to żołądek daje mi o tym znać, piecze przełyk i w ogóle. Także może być w tym sporo prawdy.

    OdpowiedzUsuń