czwartek, 16 października 2014

Czy można zrelaksować się dzięki masażowi?

Nastała jesień. Jest coraz mniej słońca, a my coraz częściej i dotkliwiej odczuwamy troski dnia codziennego. Zmęczenie, stres, nadmiar obowiązków powoduje, że jesteśmy coraz bardziej znużeni, osłabieni i brakuje nam energii do działania. Czy w tym trudnym dla naszego organizmu czasie istnieje jakiś sposób na skuteczne „doładowanie” biologicznych baterii naszego organizmu?
Proponujemy Państwu cykl artykułów, które mam nadzieję, pomogą wybrać skuteczną metodę na usunięcie skutków znużenia i zmęczenia.


Masaż jest dzieleniem się dotykiem, który przenika głęboko do mięśni, kości i narządów wewnętrznych. Dobrze wykonany masaż przenika nawet do naszej istoty. Masowanie jest jednym ze sposobów uwalniania i ukierunkowania przepływu energii przez ciało osoby masowanej. W czasie masażu relaksacyjnego organizm człowieka traktuje się holistycznie. Rękoczyny stosuje się z namaszczeniem, bardziej kontemplacyjnie. Osoba masowana powinna być rozluźniona, wyciszona, czemu maja służyć dobrane przez terapeutę czynniki zewnętrzne. Nastrój, muzyka, zapach – to środki, które terapeucie pozwalają osiągnąć zamierzony cel jakim jest osiągnięcie stanu relaksu przez klienta. Terapeuta powinien wykonywać zabieg z oddaniem, w wolnym tempie. Ruchy winny być rytmiczne, miękkie, co pozwoli działać nie tylko na czynniki fizyczne wywołujące stres i napięcie mięśniowe, ale również na sferę emocjonalną, duchową i metafizyczną klienta. Zabieg masaży relaksacyjnego pozwala na uwolnienie olbrzymich pokładów energii zużywanej w życiu codziennym a jednocześnie zmianę postawy fizycznej i samoświadomości psychicznej klienta. W trakcie zabiegu często zdarza się, że zarówno masażysta, jak i odbiorca jego usług osiągają stan pełnej harmonii, stan podwyższonej świadomości, podobny do medytacji. Sam zabieg to nie tylko oddziaływanie fizyczne, ale również wpływ na poziom energii witalnej, jakość jej przepływu przez ciało, oraz wpływ na ośrodki energetyczne. Intuicyjne dotykanie, uciskanie, ugniatanie, głaskanie, czy rozcieranie obolałych  i napiętych miejsc oraz części ciała w celu zmniejszenia bólu, rozluźnienia i uspokojenia masowanej osoby. W swej istocie masaż relaksacyjny jest oddziaływaniem leczniczym. Wyrównuje nie tylko krążenie energii witalnej, ale utrzymuje sprawność i ruchomość stawów.


Do najczęściej stosowanych masaży relaksacyjnych oddziaływujących również w sposób leczniczy należą  masaże: aromoterapeutyczny, energetyzujący, rytmiczny, synchroniczny.
Osiągnięcie zamierzonego celu w masażu relaksacyjnym jest możliwy dzięki stworzeniu odpowiednich warunków do jego wykonania. Bardzo ważnym czynnikiem jest gra świata w gabinecie. Terapeuta powinien zadbać o to aby w gabinecie światło było rozproszone, może być różnego koloru (zielone, żółte, czerwone, niebieskie), które działają uspakajająco i regenerująco. Dobrze jest zadbać o odpowiedni zapach w gabinecie lub dobre nawilżenie powietrza. Można zastosować kadzidełka (jednak warunek jest taki , aby zapach był zgodny z upodobaniem klienta). Trzeba również zadbać o odpowiednie warunki sanitarne gabinetu (wskazane jest, aby w pobliżu gabinetu znajdowała się toaleta i natrysk). Stół do masażu powinien być szeroki i wygodny. Pacjent sam wybiera  pozycję, wygodną dla siebie. Masaż wykonuje się przy akompaniamencie muzyki relaksacyjnej. Podczas masażu nie prowadzi się rozmowy z masowanym – nie zakłócamy jego stanu relaksacji. Dbamy również o zapewnienie atmosfery spokoju, delikatności, płynności, tak, aby klient miał poczucie pełnego komfortu psychicznego i fizycznego. Masowany, poddając się zabiegowi, powinien zachowywać się całkowicie biernie, oddech powinien ulec normalizacji, uspokojeniu. Jeszcze przed zabiegiem należy ustalić z klientem, które części ciała ewentualnie należy wykluczyć z zabiegu (zarówno ze względów estetycznych jak i czy krępujących dla klienta). Masażu relaksacyjnego nie wykonuje się bezpośrednio po dużym wysiłku fizycznym, w czasie przerwy w pracy, po zabiegach silnie termicznych, oraz po spożyciu obfitych posiłków i alkoholu.

Elwira Betka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz