piątek, 17 października 2014

Terapia

Jednym z kierunków w Medycznym Studium Zawodowym w Brzegu jest Terapia zajęciowa. Opis zawodu oraz korzyści i możliwości jakie daje zdobycie zawodu można znaleźć na stronie szkoły  http://medykbrzeg.pl/strona-cms-19-terapeuta_zaj%C4%99ciowy.html . 

Jak przeczytamy w różnych opracowaniach terapia zajęciowa ma wspierać leczenie i usprawnianie za pomocą określonych czynności, zajęć i pracy. Dzięki temu, że wpływa pozytywnie na sprawność fizyczną i psychiczną, ma szerokie zastosowanie w medycynie. Celem terapii jest poprawa sprawności manualnej, zakresu ruchu, siły mięśni. 


Dobór zajęć powinien uwzględniać aktualny stan psychiczny, możliwości fizyczne i poziom społeczno-kulturalny pacjenta. Terapia zajęciowa chorych psychicznie jest znana od dawna. Spostrzeżenia, że praca wpływa dodatnio na stan fizyczny i psychiczny, stosowali i laicy. Jeżeli jednak praca ma być kuracją, musi być systematyczna i celowa. To znaczy tak oddziaływać, aby pacjent powrócił do normalnego życia, odnowił swoje nawyki dotyczące pracy lub wytworzył nowe.

Wyróżniamy następujące formy terapii zajęciowej:

Ergoterapia, czyli leczenie pracą, polegająca na wykorzystaniu pracy jako metody leczenia i rehabilitacji chorych psychicznie. W życiu każdego człowieka praca odgrywa znaczną rolę, ponieważ zaspakaja jego potrzeby emocjonalne i społeczne, modyfikuje osobowość, kształtuje prawidłowe postawy społeczne.
Terapia ruchem, czyli kinezyterapia wykorzystuje ruch jako metodę rehabilitacji, celem aktywizacji chorych.
Arteterapia (arte z łac. ars sztuka i terapia) korzystająca z dobrodziejstw szeroko pojętej sztuki jest metodą nową i ciągle jeszcze raczkującą. Pacjentowi stwarza możliwość poznania i zrozumienia siebie, poradzenia sobie z trudnymi przeżyciami, opowiedzenia o problemach, o których nierzadko trudno mówić, w sposób niewerbalny. Uwalnia drzemiącą w człowieku twórczą ekspresję, pozwala na spontaniczność, otwiera na nowe doświadczenia. Tu oddziałujemy poprzez sztuki plastyczne oraz literaturę – biblioterapia.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz