środa, 22 października 2014

Metody szczotkowania zębówSzczotkowanie zębów wykonujemy codziennie. Zastanawialiście się kiedyś czy wykonujecie je prawidłowo?

Ważne jest, aby poznać prawidłowe techniki szczotkowania i na stałe wprowadzić je do naszej codziennej higieny. Dlaczego? Otóż nieprawidłowe szczotkowanie zębów nie tylko nie oczyści naszych zębów, ale może im nawet zaszkodzić.

W dzisiejszych czasach mamy do wyboru różne rodzaje szczoteczek do zębów, jednak większość z nas używa szczoteczek manualnych. Czym kierować się przy wyborze? Pierwszą wytyczną jest twardość szczoteczki – miękka jest szczególnie polecana dzieciom oraz osobom mającym problemy z przyzębiem. Szczotki o średniej twardości włosa są polecane osobom dorosłym bez większych problemów z dziąsłami. Najlepiej, aby szczoteczka miała elastyczną wygodną rączkę oraz włosie o różnej długości, gdyż wtedy najlepiej dotrze do przestrzeni międzyzębowych.Metody szczotkowania:

Metody szczotkowania ze względu na rodzaj wykonywanych ruchów podzielić możemy na:
 • metodę obrotowo – wymiatającą: Roll,
 • metody wibrujące: Bass, Stillmann, Charters,
 • metodę okrężną – Fones,
 • metodę pionową i poziomą.

METODA OKRĘŻNA – FONES

Metoda Fonesa jest najłatwiejszą z metod gdyż polega na wykonywaniu ruchów okrężnych, przy ułożeniu szczoteczki pod kątem prostym do dziąsła. Zalecana jest głównie dzieciom oraz osobom upośledzonym. Wady: stosując tę metodę usuwamy płytkę nazębną tylko z powierzchni gładkich zęba jednak bez usunięcia płytki z powierzchni stycznych.

  
METODA OBROTOWO – WYMIATAJĄCA– ROLL

W metodzie tej główka szczoteczki powinna być ustawiona pod kątem 45 stopni. Szczoteczka przesuwana jest od dziąsła w kierunku zębów ruchem wymiatającym. Jest szczególnie polecana w przypadku osób borykających się z chorobami przyzębia.


METODY WIBRUJĄCE:

BASS:

W tej metodzie szczotkowania należy ustawić włosie szczoteczki pod kątem 45 stopni w okolice szyjek zębowych, czyli do wierzchołków korzeni, oraz wykonywać ruchy drgająco–wymiatające. Należy używać szczoteczki miękkiej. Nie powinno się szorować zębów, a każdy ruch powtórzyć 5 razy. Metoda ta pozwala na skuteczne oczyszczenie okolicy przydziąsłowej.


METODA STILLMANNA:

Podobnie jak w przypadku metody Bassa, włosie szczoteczki kierujemy w stronę wierzchołków korzeni pod kątem 45 stopni, jednak częściowo umieszczamy je na dziąśle. Przyciskając lekko szczotkę wywijamy ją w kierunku koron zębów, jednocześnie wykonując ruchy poprzeczno – wibrujące. Metoda ta jest polecana np. przy recesji dziąseł. Uważana jest za metodę oczyszczająco – wibrującą.


METODA CHARTERSA:

W metodzie tej również układamy włosie poziomo pod kątem 45 stopni jednak w kierunku koron zębów. Włosie szczoteczki układamy częściowo na dziąśle oraz na koronie zęba. Wykonujemy ruchy obrotowe oraz jednocześnie uciskamy dziąsła. Polecana szczególnie pacjentom z chorobami przyzębia jednak nie jest łatwa do opanowania i może powodować uszkodzenie dziąseł w przypadku niewłaściwego stosowania.


METODA POZIOMA:
  
W metodzie tej układamy włosie szczoteczki wzdłuż długiej osi zębów (powierzchnia żująca) i wykonujemy ruchy “przód-tył”. Możemy również delikatnie wykonywać ruchy obrotowe.


METODA PIONOWA:

Układamy włosie szczoteczki pionowo w kierunku powierzchni językowych zębów przednich i wykonujemy ruchy wymiatające.


Podsumowanie:
Mimo, iż na pierwszy rzut oka opanowanie tych metod jest trudne, warto spróbować. Kiedy opanujemy już perfekcyjne szczotkowanie zębów one na pewno nam się odwdzięcza i będą służyć przez długie lata. Pamiętajmy również o dopełnianiu  higieny jamy ustnej nitkowaniem zębów, czyszczeniem języka oraz używaniem płynów do płukania.


napisały: Dorota Staroń, Justyna Rynkiewicz

4 komentarze:

 1. Zazwyczaj korzystam z metody Roll :) Bardzo dziękuję za edukujący artykuł i znalazłam również artykuł o szczotkowaniu zębów, który mam nadzieję, że komuś się przyda i każdy będzie wiedzieć jak prawidłowo szczotkować zęby.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedy byłem młodszy w bardzo dosadny sposób przekonał mnie do mycia zębów stomatolog z Wrocławia z przychodni http://lux-dent.com.pl/ który zrobił mi zdjęcie, a konkretnie mojego uśmiechu i zrobił symulacje pokazujac mi jak będą moje zęby bez mycia wyglądały za 3-5-10 lat. To powinno przekonać każde dziecko do mycia zębów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry pomysł. To zadanie również dla higienistek stomatologicznych :)

   Usuń
 3. W www.centrum-stomatologii.pl pracują najlepsi specjaliści z branży stomatologicznej. Polecam!

  OdpowiedzUsuń