czwartek, 20 listopada 2014

Śniadanie

www

Mówi się, że śniadanie powinno być obfite, obiad sycący, a kolacja lekka. Dlaczego tak a nie odwrotnie? Zacznijmy może od tego, co oznacza słowo „śniadanie”.  Po angielsku śniadanie to breakfast, czyli w dosłownym tłumaczeniu „przerwanie postu”. Jest to pierwszy posiłek od momentu przebudzenia się, a więc u osób długo śpiących może to być posiłek zjedzony nawet po 12 godzinach od momentu położenia się spać.
Dlaczego zatem śniadanie powinno być obfite? Budzący się organizm potrzebuje energii do przejścia z trybu odpoczywania w nocy do wysokiej aktywności w ciągu dnia.  Jest to też pora, kiedy poziom energii żołądka jest największy, a enzymy trawienne tylko czekają, żeby zacząć się wydzielać. Dlatego śniadanie powinno zostać zjedzone do godziny czasu po przebudzeniu i dostarczyć ok.25-30%  energii z dziennej racji żywnościowej.
Są jednak osoby, które omijają ten posiłek ze względu na to, że nie są w stanie nic przełknąć w godzinach porannych, a jeszcze inne zamiast coś zjeść wolą zapalić papierosa i wypić kawę na pusty żołądek. W obu przypadkach popełniają ogromny błąd. Konsekwencją braku śniadania jest to, że organizm będzie pracował na zdecydowanie mniejszych obrotach i będzie odczuwał większy głód w ciągu dnia. Będzie też próbował nadrobić pominięte kalorie poprzez mniej racjonalne wybory żywnościowe (wywołując większą ochotę na zjedzenie czegoś słodkiego), a jednocześnie będzie gromadził zapasy tłuszczu w tzw. "oponce”. Z kolei zaniedbanie śniadań u dzieci ma bardzo niekorzystny wpływ na ich rozwój fizyczny i stan zdrowia, kształtuje również u nich złe nawyki żywieniowe na przyszłość.

www

Z badań wynika, że osoby spożywające śniadania są bardziej sprawne fizycznie i psychicznie niż te, które go unikają. Przykładowo trening wykonywany po zjedzeniu śniadania może trwać o wiele dłużej niż ten przeprowadzony na czczo, dzięki czemu można spalić więcej kalorii i bez większych przeszkód zbudować sylwetkę oraz poprawić wydolność organizmu. Regularne spożywanie tego posiłku pomaga więc również  w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

www
Śniadanie powinno być zawsze konkretne i pożywne. Niestety zjedzenie reklamowanych w telewizji słodkich płatków, ciasteczek, smakowych jogurtów czy masła czekoladowego nie jest najlepszym wyborem. Mają one bowiem niewielką wartość odżywczą, a w późniejszych porach powodują pojawienie się trudnej do opanowania ochoty na słodycze. 


www

Najlepszym źródłem energii są węglowodany złożone: pełnoziarniste pieczywo, z którego można zrobić kanapki, płatki zbożowe (zwłaszcza owsiane), muesli lub granola, przy czym te ostatnie warto przygotować samodzielnie z oddzielnie kupionych składników, aby uniknąć dużej ilości cukru ukrytego w gotowych produktach. Do tego porcja warzyw i owoców, produkt mleczny w postaci np. mleka, jogurtu naturalnego, maślanki, kefiru czy twarożku i mamy pełnowartościowe śniadanie. Jeśli chodzi o napoje to o poranku najlepiej wybierać napoje bezkaloryczne, przykładowo kawę lub herbatę bez dodatku cukru, albo wodę z cytryną. Można również uwzględnić samodzielnie przygotowywane soki owocowe i warzywne, ponieważ te z kartonu często są rozwodnione i zawierają dodatkowe słodziki.
Ważne jest  jednak nie tylko to, co je się na śniadanie, ale również sposób spożywania tego posiłku. Pośpiech często powoduje, że brakuje nam czasu na przygotowanie czegoś pełnowartościowego i wtedy sięgamy po ”byle co”, „byle by było”. Konsekwencją tego są zaburzenia zdrowotne i problemy ze składem ciała. A nawet najbardziej wartościowy posiłek zjedzony w biegu może doprowadzić do niestrawności  i problemów żołądkowych. Dlatego tak istotne jest dokładne przeżuwanie, jedzenie powoli i w spokoju.
Pamiętajmy więc o tym, aby znaleźć czas na przygotowanie i spożycie, a wręcz nawet celebrowanie śniadania, bo jak widać, nie bez powodu jest ono nazywane najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.Magdalena Stefaniszyn

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza